środa, 31 lipca 2013

Trydenckie prymicje w Opolu

Wierni gromadzący się na liturgii sprawowanej w dawnej formie rytu rzymskiego w opolskim kościele św. Sebastiana mieli okazję w minione dwie niedziele uczestniczyć we Mszach sprawowanych przez tegorocznych neoprezbiterów diecezji opolskiej i otrzymać błogosławieństwo prymicyjne.

Jako pierwszy, w niedzielę 21 lipca, Najświętszą Ofiarę sprawował ks. Marcin Pilch. Kazanie wygłosił duszpasterz Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej, ks. dr Sebastian Krzyżanowski, który w czasach licealnych był katechetą Księdza Prymicjanta. 

Ks. Marcin Pilch
Tydzień później, w upalny wieczór 28 lipca, do stopni ołtarza w kościele św. Sebastiana przystąpił ks. Tomasz Wieliczko, który także wygłosił Słowo Boże podczas Mszy. 

Ks. Tomasz Wieliczko udziela błogosławieństwa prymicyjnego
Obie Msze zgromadziły w kościele liczniejszą niż zwykle grupę wiernych, w tym także rodziców  neoprezbiterów, którzy z dumą i radością w sercu przyjmowali błogosławieństwo z rąk swoich synów. 

Zarówno ks. Marcin, jak i ks. Tomasz, w trakcie formacji seminaryjnej pojawiali się na Mszach trydenckich w Opolu, oraz pełnili podczas nich posługę diakona i subdiakona.

Więcej zdjęć na profilu OŚTŁ na Facebooku.

poniedziałek, 29 lipca 2013

Uroczysta Msza trydencka w święto Przemienienia Pańskiego w Krakowie

Fundacja św. Grzegorza Wielkiego ma przyjemność zaprosić na Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowanej w intencji wolontariuszy, darczyńców i sympatyków naszej Fundacji.

Msza św. zostanie odprawiona w święto Przemienienia Pańskiego - 6 sierpnia, o godzinie 18.00 przy konfesji św. Jana Kantego w Kolegiacie św. Anny.

Eucharystia będzie sprawowana w formie uroczystej czyli z asystą diakona i subdiakona. Celebransem Mszy św. będzie ks. Bartosz Gajerski z archidiecezji przemyskiej, asystować będą księża Piotr Maroszek i Kacper Nawrot.

Dla osób nieznających Mszy w rycie trydenckim zostaną przygotowane broszury w układzie łacińsko-polskim z przebiegiem obrzędów.

Użytkowników facebooka zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Msza św. przy konfesji św. Jana Kantego odprawiona 15 czerwca 2013.

JUVENTUTEM A.D. 2016 - Tradycjonaliści na Światowych Dniach Młodzieży w Polsce

Ojciec Święty Franciszek ogłosił iż kolejnym miejscem spotkania Papieża z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży A.D.2016, będzie polski Kraków. Począwszy od roku 2005 młodzież przywiązana do tradycji łacińskiej z całego świata bierze udział w tych wydarzeniach w ramach grup „Juventutem”. Fundacja Constitues Eos i Fundacja Inicjatywa Włodowicka we współpracy z światowym centrum organizacyjnym Juventutem w Szwajcarii, będą wspólnie organizować udział grup wiernych tradycji łacińskiej z całego świata w 29 Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie A.D.2016.

Warto wspomnieć przy tej okazji, że pomysł organizacji Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradicamp, których organizatorem jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka swymi korzeniami sięga właśnie do Światowych Dni Młodzieży. Grupa młodych ludzi, którzy w późniejszych latach położyli fundamenty pod powstanie i organizację spotkań Tradicamp oraz weszli w skład fundatorów Fundacji Inicjatywa Włodowicka spotkała się w ramach pierwszych w historii grup Juventutem podczas ŚDM w 2005 roku w Kolonii. Wielowymiarowe i różnorodne doświadczenia zdobyte podczas tych dni zainspirowały do stworzenia spotkań Tradicamp, spotkań będących przestrzenią już nie tylko dla młodych, ale będących przestrzenią w której buduje się wspólnotę wiernych tradycji łacińskiej o wymiarze międzypokoleniowym.

Tradycję organizowania Światowych Dni Młodzieży rozpoczął bł. Jan Paweł II w 1985 roku, kiedy to do Rzymu na pierwsze spotkania zjechało 300.000 osób. Jak czytamy na oficjalnej stronie ŚDM: „Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r., kiedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe”.Pragnieniu Ojca Świętego stało się zadość i w ciągu kolejnych lat ŚDM stały się symbolem łączności młodych katolików z papieżem, ich oddania i miłości do Ojca Świętego i Kościoła, a miejscu spotkań każdorazowo z uwagą przygląda się cały świat.

Właśnie zakończyły się 28 Światowe Dni Młodzieży. Na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem do Rio de Janeiro przybyło 3.000.000 wiernych z całego świata, pragnących wspólnie modlić się, przeżywać swoja wiarę i dać jej świadectwo. 25 lipca młodzież przywitała Papieża na plaży Copacabana. Podczas kolejnych dni wierni przeżywali Drogę Krzyżową, sobotnie czuwanie i adorację Najświętszego Sakramentu, a w niedzielę uczestniczyli we Mszy Świętej w Zwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego celebrowanej przez Papieża Franciszka, który wygłosił do zgromadzonej młodzieży orędzie.  Jako temat przewodni spotkań Papież Senior Benedykt XVI wybrał cytat z Ewangelii wg św. Mateusza: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!”. Wybór tych słów Jezusa Chrystusa jako hasło Światowych Dni Młodzieży jest zaproszeniem do wspólnego działania, ale przede wszystkim wyraźnie sprecyzowanym zadaniem, jakiego podjąć się mają katolicy w swoim codziennym życiu. Tegoroczne ŚDM oprócz wspólnej modlitwy i manifestacji wiary zwracały więc uwagę na konieczność mężnego realizowania swojego powołania apostolskiego, z wiarą, nadzieją i miłością, tak potrzebną szczególnie we współczesnym świecie.


28 lipca A.D. 2013, w dniu zakończenia 28. Światowych Dni Młodzieży Papież Franciszek ogłosił, że gospodarzem kolejnych spotkań w roku 2016 będzie ojczyzna bł. Jana Pawła II. W związku z decyzją Ojca Świętego z radością pragniemy poinformować, iż władze Fundacji Inicjatywa Włodowicka oraz Fundacji Constitues Eos porozumiały się w sprawie organizacji udziału grup wiernych tradycji łacińskiej w ŚDM w Krakowie, w 2016 roku, i jako centrum organizacyjne IUVENTUTEM POLONIA zdecydowały się współdziałać przy organizacji tego wyjątkowego, międzynarodowego wydarzenia. Obie fundacje są szeroko znane wśród polskich wiernych przywiązanych do tradycji łacińskiej oraz dysponują odpowiednim zapleczem do sprawnego przeprowadzenia przygotowań.


W związku z ogromem prac logistycznych, jakie czekają w najbliższych latach organizatorów, centrum organizacyjne IUVENTUTEM POLONIA już teraz zwraca się z prośbą do osób, które obecne były w grupach Juventutem podczas ŚDM w 2005, 2008, 2011 i 2013 roku oraz do wszystkich chętnych, którzy chcieliby pomóc w organizacji ŚDM w 2016 roku, o kontakt pod adresem: wolontariat@tradicamp.pl .


Czy papież Franciszek rezygnuje z Summorum Pontificum?

Katolicki internet od rana wrze po informacji podanej przez Sandro Magistra. Magister informuje o dekrecie Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskeigo z 11 lipca: "Dekret ma datę 11 lipca 2013 r., numer 52741/2012 oraz podpisy prefekta kongregacji kardynała Joao Braz de Aviz oraz sekretarza tej kongregacji arcybiskupa José Rodrígueza Carballo - franciszkanina."
W dekrecie stoi, że "każdy zakonnik należący do Franciszkanów Niepokalanej jest zobowiązany do celebracji liturgii według  rytu zwyczajnego oraz, że jeśli zajdą takie okoliczności, na użycie formy nadzwyczajnej (Vetus Ordo) każdy zakonnik i każda wspólnota o to występująca, musi mieć jednoznaczne pozwolenie kompetentnych władz."

Wygląda to na istotne odejście od jednego z głównych osiągnięć Benedykta XVI - liberalizacji użycia starszej formy rytu rzymskiego. Piszę o tym na podstawie dostępnych obecnie wiadomości. Wkrótce powinno nadejść więcej informacji, które pozwolą na wyjaśnienie tej sprawy.

piątek, 26 lipca 2013

Słownik ks. Jougan'a ponownie w sprzedaży

Nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu ukazał się reprint popularnego Słownika kościelnego łacińsko-polskiego, którego autorem jest ks. Alojzy Jougan.

Jest to nie tylko cenna pomoc dla duchowieństwa, seminarzystów i świeckich, czytających teksty łacińskie, ale stanowi wręcz podręczną encyklopedię Kościoła Katolickiego. Obejmuje obszerny zasób słownictwa, zarówno z klasycznej literatury łacińskiej, ale także z różnych działów teologii.

Słownik zawiera łącznie ponad dwadzieścia siedem tysięcy wyrazów łacińskich, którymi Kościół żył przez stulecia. Są w nim przełożone na język polski terminy zawarte w Mszale Rzymskim, w Brewiarzu, Rytuale, Pontyfikale, Martyrologium, Wulgacie i Kodeksie Prawa Kanonicznego (z roku 1917).


Jak na opracowanie encyklopedyczne przystało, mamy w nim ponadto imiona i lata panowania papieży, nazwy diecezji, imiona ponad sześciuset świętych i błogosławionych (wraz z krótkimi życiorysami), podano nazwy zakonów, imiona Ojców Kościoła i wybitnych teologów, terminy prawne oraz wiele innych.

Autorem tego monumentalnego opracowania, które do dziś nie ma sobie równych w polskiej literaturze religijnej, jest zasłużony naukowiec i kapłan diecezji lwowskiej obrządku łacińskiego, ks. prof. Alojzy Władysław Jougan (1855–1942).

czwartek, 25 lipca 2013

Fundacja Inicjatywa Włodowicka poszukuje wolontariuszy lub współpracowników

Fundacja Inicjatywa Włodowicka - organizator Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradicamp oraz Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę poszukuje wolontariuszy lub współpracowników posiadających umiejętności w zakresie:

  1. Tworzenia grafik komputerowych
  2. Tworzenia stron i portali internetowych
  3. Administrowania stronami i portalami internetowymi

Osoby zainteresowane współpracą w podanych zakresach proszone są o przesłanie maila na adres:


lub o kontakt telefoniczny:

506 973 360

środa, 24 lipca 2013

Fotorelacja z Zielonej Góry

Niedawno informowaliśmy o pierwszej po wielu latach Mszy świętej trydenckiej sprawowanej w Zielonej Górze, sprawowanej przez księdza Dawida Pietrasa w kaplicy Matki Bożej na Winnicy. Dziś prezentujemy obszerną galerię fotografii wykonanych podczas celebracji. Autorem zdjęć jest Emil E. Kwieciński. 



 

czwartek, 18 lipca 2013

Od Introitu po piknik, czyli o Tradicamp2013

Sobotnim piknikiem 13 lipca A.D. 2013 zakończyła się IV edycja Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradicamp2013. Edycja, którą podsumować można jako „naj”, bowiem tego lata Rzędkowice odwiedziła jak dotychczas najliczniejsza grupa wiernych, w tym najliczniejsza grupa rodzin, a wśród nich najmłodszych Uczestników. Także program liturgiczny i integracyjny śmiało należy uznać za najlepiej przygotowany w skali dotychczasowych czterech lat.


W tym roku Fundacja Inicjatywa Włodowicka, organizator spotkań Tradicamp, wprowadziła szereg zmian obejmujących zarówno program, jak i logistyczne zaplecze spotkań. Organizacyjnie zachowano dotychczasowy rdzeń programu, wzbogacony jednak m. in. o piątkowy dzień skupienia dla kapłanów uwzględniający porządek tradycyjnego brewiarza oraz konferencje duchowe dla wszystkich uczestników po nabożeństwach Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i Nieszporów ludowych w przekładzie Karpińskiego, śpiewanych codziennie w oratorium zaaranżowanym w dużym halowym namiocie ustawionym na samym obozowisku. Namiot-oratorium, wyposażony został w specjalnie wzniesiony ołtarz, przystosowany w razie potrzeby do celebracji Mszy Świętej. Do kościołów, w których odbywały się celebracje liturgiczne, niezmiennie dowoził Uczestników Tradibus.

Zmiany w programie integracyjnym ukierunkowały natomiast spotkania Tradicamp jeszcze mocniej na przyjeżdżające coraz liczniej rodziny. Obok bogatego programu liturgicznego, Mszy Świętych i nabożeństw, możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i propozycji warsztatowych dla ministrantów, chórzystów i księży, znalazł się cały wachlarz propozycji zajęć rekreacyjnych, pozwalających w pełni korzystać z uroków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ze względu na sprzyjającą, słoneczną, a nawet niekiedy upalną aurę, wśród popołudniowych propozycji spędzenia czasu na świeżym powietrzu znalazły się aż trzy wycieczki o zróżnicowanym stopniu trudności i długości tras, fabularna gra terenowa oraz zawody w biegach na orientację. Wtorkowe popołudnie upłynęło Uczestnikom na poszukiwaniach zaginionego skarbu, o którym wzmiankowano w dawnych kronikach. Choć mapa do niego dawno zaginęła wśród burzliwych dziejów regionu, a naukowcy dawno uznali go jedynie za barwną legendę, z pomocą starego wędrownego sprzedawcy staroci jedna z dziewięciu drużyn, dowodzona przez kl. Krzysztofa Pryczka FSSP trafiła na jego ślad i odnalazła go w trakcie wykopalisk archeologicznych. W swych wędrówkach po jurajskich terenach, wszyscy poszukiwacze musieli wykazać się odwagą i majętnościami przetrwania – m. in. rozbijali w jurajskich ciemnościach namiot, odnajdywali i tłumaczyli zaszyfrowane wskazówki, stawiali czoła kolczastym roślinom, a niektórzy nawet rzędkowickim płotom. Ponadto poznawali historię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i obrony Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego, odkrywali minerały z których zbudowane są otaczające Rzędkowice, malownicze skały, a wcielając się w archeologów odkopywali szkielety dinozaurów. Choć najlepiej bawili się najmłodsi, wodze fantazji puścili też ich rodzice i starsi Uczestnicy spotkań, a gra dostarczyła wszystkim sporej dawki zabawy i śmiechu, który burzy mury, najlepiej integruje i otwiera na drugiego człowieka.  Czwartkowe zawody w biegu na orientację, organizowane już po raz drugi w ramach Tradicamp, miały poważniejszy, sportowy charakter, a zawodnicy podzieleni na dwie kategorie, indywidualną i drużynową, z poświęceniem rywalizowali o zaszczytne miejsca na podium. Ceremonia rozdania medali odbyła się podczas sobotniego pikniku podsumowującego Tradicamp2013. Sportowego ducha nie zabrakło również duchowieństwu albowiem Ks. Andrzej Komorowski FSSP podjął się wspinaczki skałkowej na linach i zdobył „Zegarową” – jeden z ostańców skalnych „Muru rzędkowickiego”.


W programie spotkań znalazły się także codzienne ogniska, bez których trudno sobie wyobrazić wieczory na obozowisku. Podczas nich zaproszeni księża w ramach cyklu „Bez Kadzidła” opowiadali o swoim powołaniu, pracy duszpasterskiej, zainteresowaniach, radościach i troskach swojego codziennego życia. W ogniu pytań znaleźli się kolejno ks. Marcin Kostka FSSP, ks. Andrzej Komorowski FSSP, ks. Wojciech Grygiel FSSP i ks. Grzegorz Śniadoch IBP. Wszystkie potkania przy ogniskach prowadził ks. Łukasz Światowski. Blask płomieni i wieczorna atmosfera ośmielała uczestników do zadawania pytań, a kapłanów do otwarcia się i podzielenia swoimi przemyśleniami. Cykl „Bez Kadzidła” okazał się doskonałą odpowiedzią na widoczną podczas ubiegłych lat potrzebę integracji wiernych i duszpasterzy. Tematy wciąż pozostały niewyczerpane i gdyby nie obowiązująca od 22:00 cisza na obozowisku, rozmowy trwałyby zapewne do późnej nocy...

Po 22:00 dorosła część Uczestników spotkań miała jednak możliwość kontynuowania „Rozmów niedokończonych” w Karczmie Rzym – ulokowanym w leśnej gęstwinie nieopodal obozowiska namiocie piwnym, zorganizowanym przez zaprzyjaźnioną grupę wolontariuszy z kilku miast Polski, którzy spotykając się nie tylko raz do roku podczas Tradicamp, postanowili swoje zamiłowanie do złotego trunku i dysput przy kuflu dobrego, regionalnego piwa uczynić stałym integracyjnym elementem spotkań. Karczma tłumnie przyciągała gości niepowtarzalną atmosferą zabawy, śpiewem, śmiechem i muzyką, przy której nogi same rwały się do tańca. Miejsce dla siebie znalazły zarówno małżeństwa, te z mniejszym i większym stażem, dla których wspólna wizyta w Karczmie była okazją do spędzenia ze sobą czasu, pełnoletnia młodzież, której niespożyte pokłady energii pochłonął śpiew i taniec, jak i księża, którzy chętnie kontynuowali rozpoczęte przy ognisku rozmowy. Spotkania w leśnej Karczmie Rzym miały jednak obok zabawy i drugi wymiar. Co bardziej uważnym obserwatorom historii i dawnych obyczajów nieuchronnie przywodziły na myśl dobre, staropolskie tradycje, kiedy duchowieństwo wespół ze szlachtą siadało do biesiadnego stołu, aby świętować, ale także pochylić się nad sprawami losów ojczyzny. 


W piątkowy wieczór natomiast, stołówka obozowa, urządzona w nowym przestronnym namiocie halowym zmieniła się na kilka godzin w małą salę kinową.  Zamiast ogniska i wizyty w Karczmie Rzym odbyła się projekcja filmu „There be dragons”, opowiadającego o dzieciństwie i młodości św. Josemarii Escrivy de Balaguer oraz trudnych okolicznościach, w jakich Pan Bóg powierzył Mu misję tworzenia Opus Dei, dzieła otwartego na wszystkich ludzi, pragnących służyć Bogu niezależnie od pochodzenia, stanu, płci, czy wykształcenia, dokładnie w tym miejscu, gdzie On sam ich postawił, aby wypełniali swoje powołanie. Poruszający obraz, nieemitowany na ekranach kin w naszym kraju, odbił się szerokim echem wśród widzów, a jego tematyka jeszcze w sobotę pojawiała się w rozmowach Uczestników spotkań.

W tym roku znacznie bardziej rozbudowaną formę przybrały Warsztaty Liturgiczne. Ministranci szkoleni w dwóch grupach – początkującej i zaawansowanej mieli możliwość ćwiczyć służbę liturgiczną zarówno podczas celebracji w kościele, jak i na samym obozowisku, w oratorium. Do rąk szkolonych ministrantów trafił też obszerny, profesjonalnie przygotowany podręcznik, którego autorem jest kl. Piotr Kozłowski FSSP, na co dzień studiujący w seminarium Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra w Wigratzbad. Podręcznik szczegółowo, od podstaw tłumaczy sens i praktykę służby ołtarzowej. W ramach Tradicamp2013 odbył się też po raz pierwszy Warsztat Chorałowy, prowadzony przez Schola Gregoriana Sancti Casimiri. Olbrzymim sukcesem tegorocznej edycji warsztatów okazał się Warsztat Kapłański prowadzony przez ks. Andrzeja Komorowskiego FSSP oraz ks. Marcina Kostkę FSSP. Jeden z uczestników warsztatu kapłańskiego, neoprezbiter ks. Michał Graczyk podczas Tradicamp2013 przygotował się do odprawienia pierwszej w swoim życiu Mszy Świętej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Msza Święta wieńcząca Spotkania, w kościele pw. Św. Mikołaja w Niegowej, w sobotę, 13 lipca A.D. 2013 r. celebrowana była jako Msza prymicyjna ks. Graczyka. Missa Papae Marcelli Palestriny oraz propria, wykonał krakowski chór Octava Ensemble. Architektura wnętrza świątyni w Niegowej, w szczególności wysoko położony ołtarz, w połączeniu z kompozycją Palestriny przywodziły na myśl jeszcze mocniej niż w latach ubiegłych Msze papieskie celebrowane w bazylice św. Piotra. Po Mszy Świętej celebrans udzielił obecnym wiernym błogosławieństwa prymicyjnego.

Podsumowaniem tygodniowych spotkań był piknik, zorganizowany na obozowisku, po Mszy Świętej wieńczącej Tradicamp2013. Dla Uczestników kuchnia obozowa przygotowała tradycyjną grochówkę a dobry nastrój zapewniły śpiewy zespołu pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzędkowic oraz Kapeli Jurajskiej, wszystkich w strojach ludowych, prezentujących tradycyjne przyśpiewki i folklorystyczną muzykę regionu Jury. Pożegnania jak zwykle nie miały końca, były uściski i uśmiechy przeplatane spływającą gdzieniegdzie łzą. Do następnej edycji rok, jednak wspólnota skupiona wokół  Tradicamp już wkrótce będzie miała okazję do kolejnego spotkania i podziękowania Matce Bożej za owoce swojej pracy i zasłużony odpoczynek, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę, organizowanej przez Fundację Inicjatywa Włodowicka.
Sukcesu organizacyjnego, jakim niewątpliwie był tegoroczny Tradicamp, Fundacja Inicjatywa Włodowicka nie osiągnęłaby bez wsparcia Wolontariuszy, którym składa serdeczne Bóg zapłać za prace przy budowie infrastruktury obozowiska oraz wielowymiarową pomoc podczas trwania całych spotkań:
  • ·         Lilianie Grzymkiewicz
  • ·         Rafałowi Kaczmarkowi
  • ·         Danielowi Poczentemu
  • ·         Jakubowi Poczentemu
  • ·         Filipowi Renachowskiemu
  • ·         Adrianowi Zieńczukowi
Fundacja pragnie w szczególny sposób podziękować również wszystkim księżom, którzy obecni byli na spotkaniach w charakterze zarówno kapelanów, jak i warsztatowiczów i swoją duszpasterską troską objęli organizatorów i Uczestników:
  • ·         Ks. Markowi Grabowskiemu FSSP,
  • ·         Ks. Michałowi Graczykowi,
  • ·         Ks. Wojciechowi Grygielowi FSSP,
  • ·         Ks. Andrzejowi Komorowskiemu FSSP,
  • ·         Ks. Marcinowi Kostce FSSP,
  • ·         Ks. Dariuszowi Olewińskiemu,
  • ·         Ks. Piotrowi Szuta,
  • ·         Ks. Grzegorzowi Śniadochowi IBP,
  • ·         Ks. Łukaszowi Światowskiemu,

Klerykom, którzy zapewnili sprawne funkcjonowanie zakrystii, profesjonalne zajęcia warsztatowe oraz kompleksowe materiały szkoleniowe dla ministrantów:
  • ·         Kl. Jeanowi de Leon FSSP,
  • ·         Kl. Piotrowi Kozłowskiemu z seminarium w Wigratzbad
  • ·         Kl. Bartłomiejowi Krzychowi IBP,
  • ·         kl. Krzysztofowi Pryczkowi FSSP,

oraz Scholi Św. Kazimierza z Białegostoku za przeprowadzenie zajęć podczas Warsztatu Chorałowego i p. Jackowi Rządkowskiemu – organiście, za oprawę muzyczną liturgii, darczyńcom za ich hojność oraz wszystkim, którzy swoją modlitwą wspierali i wspierają Tradicamp i pozostałe dzieła Fundacji Inicjatywa Włodowicka.

Wyrazy wdzięczności i zapewnienia o stałej modlitwie w intencji parafii i parafian, organizatorzy pragną skierować do Księdza Stanisława Wybańskiego, Proboszcza Sanktuarium Matki Boskiej Skarżyckiej, który jak zawsze z otwartymi ramionami gościł Uczestników Tradicamp2013 przez cały tydzień trwania spotkań oraz do Księdza Andrzeja Pękalskiego, Proboszcza parafii św. Mikołaja w Niegowej, dzięki uprzejmości którego w Niegowej odbyła się sobotnia Msza Święta wieńcząca spotkania.


Słowa podziękowania Fundacja kieruje także do wszystkich Uczestników, którzy wraz z rodzinami i przyjaciółmi tak licznie przybyli na tegoroczny Tradicamp, aby kolejny raz  spotkać się, modlić, bawić i zacieśniać więzy powstałej i rozwijającej się od 2010 roku Wspólnoty. Jej członkowie, współdziałając ze sobą, otwierają swoje lokalne środowiska na siebie nawzajem i innych wiernych spoza kręgów tradycyjnych, ukazując otwarte, pogodne oblicze tradycjonalistów, którzy niezależnie od tego co robią, w czasie wolnym i w trakcie pracy, działają z zaangażowaniem i  uśmiechem na ustach, ku większej chwale Bożej.

Tegoroczne, czwarte już Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradicamp2013, tak wyczekiwane, w mgnieniu oka przeszły do sfery wspomnień. Organizatorzy żywią głęboką nadzieję, że dla każdego z Uczestników, ale i dla Wolontariuszy, będą to wspomnienia niezatarte, a dla tych, którzy w ubiegłych latach gościli w Rzędkowicach w trakcie Tradicamp – najlepsze z dotychczasowych.


środa, 17 lipca 2013

Redakcja

Osoby posiadające uprawnienia publikowania tekstów na portalu Nowy Ruch Liturgiczny:

Sławomir Dronka- Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Rzeszowie
Dr Witold Dziedzic – Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Rzeszowie
Marcin Gola – Stowarzyszenie Una Voce Polonia
Dawid Gospodarek - Rebelya.pl
Jakub Hejduk – Fundacja Inicjatywa Włodowicka
Ks. Dr Grzegorz Klaja – Diecezja Bielsko – Żywiecka – duszpasterstwo w Bielsku - Białej
Dr Dominika Krupińska – rytdominikanski.pl
Dr Paweł Milcarek – Kwartalnik Christianitas
Tomasz Olszyński – Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
Krzysztof Postek – Stowarzyszenie Una Voce Polonia
Dr Arkadiusz Robaczewski – Fundacja Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683
Jacek Sitarczuk – Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej
Ks. Grzegorz Śniadoch IBP – Instytut Dobrego Pasterza – duszpasterstwo w Białymstoku
Marzena Anna Wójtowicz – Fundacja św. Grzegorza Wielkiego

Każdy kto chciałyby regularnie dzielić się informacjami dotyczącymi duszpasterstw Summorum Pontificum w Polsce lub publikować teksty dotyczące liturgiki rytów tradycyjnych może dołączyć do redakcji NRL. 


Aby skontaktować się z Redakcją, przesłać zapytanie lub uwagi dotyczące portalu, czy poszczególnych treści publikowanych na łamach Nowego Ruchu Liturgicznego, prosimy pisać pod adres:



Czytelnicy mogą się także skontaktować z naszą redakcją oraz wyrazić swoje opinie na portalu społecznościowym Facebook, gdzie Nowy Ruch Liturgiczny posiada swoje oficjalne konto.

niedziela, 14 lipca 2013

Zapraszamy na pielgrzymkę do Hałcnowa

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej organizuje pieszą, jednodniową pielgrzymkę ku czci Najświętszej Maryi Panny do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie (niedaleko Bielska-Białej). Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 20 lipca br. Zbiórka pielgrzymów przy kościele Narodzenia N. M. P. w Bielsku-Białej Lipniku o godz. 8.15. Podczas drogi: Godzinki ku czci Matki Bożej, modlitwa pieśniami oraz Różaniec. Msza Święta śpiewana w Sanktuarium o godz. 10.30. Po liturgii poczęstunek. Następnie zostanie odprawiona Droga Krzyżowa przy stacjach wokół kościoła. W drodze powrotnej Koronka do Bożego Miłosierdzia. Koszt 7 zł. Szczegóły na www.tridentina-bielsko.blogspot.com 
Zapraszamy do udziału.

czwartek, 11 lipca 2013

Tridentina w Zielonej Górze

26 czerwca, z inicjatywy Wiernych Tradycji z Zielonej Góry i za pozwoleniem proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. prałata  Jana Pawlaka,  miała miejsce celebracja Mszy w klasycznym rycie rzymskim w prastarej kaplicy Matki Bożej na Winnicy w Zielonej Górze. Mszę celebrował gościnnie ks. Dawid Pietras z Gorzowa Wielkopolskiego. 

Kolejna Msza,  będzie miała miejsce  także w tej samej kaplicy, we wtorek, 16 lipca o godzinie 19.00, we wspomnienie liturgiczne NMP z Góry Karmel. Celebransem będzie ponownie ks. Dawid Pietras.

Wierni z Zielonej Góry otrzymali zgodę JE ks. bpa Stefana Regmunta na regularne, coniedzielne odprawianie Mszy świętej trydenckiej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Obecnie trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia stałej celebracji.

środa, 10 lipca 2013

Wieści z Mazowsza

Minął miesiąc od rozpoczęcia coniedzielnych celebracji Mszy św. trydenckich w Wielgolesie koło Latowicza.

W niedzielę, 14 lipca, o godzinie 16:00, liturgia będzie sprawowana w intencji dziękczynnej za otrzymane łaski i z prośbą o dalszą opiekę i błogosławieństwo Boże dla rodzin, które wychowują i nauczają dzieci w domu.



Tradycyjna Msza św. jest źródłem łask dla odbudowy tradycyjnej rodziny, w której rodzice i dzieci odnajdują drogę do zbawienia według planu Bożego. Stąd tradycyjna liturgia jest naturalnym miejscem, gdzie takie rodziny mogą wzrastać duchowo a także spotkać się.
 
Po Mszy św. organizatorzy zapraszają na spotkanie przy herbacie w domu parafialnym, podczas którego będzie możliwość rozmowy o nauczaniu domowym.

***

Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w intencji noszących szkaplerz karmelitański i o świętość rodzin zostanie odprawiona przez ks. Mateusza Szewczyka w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce koło Radzymina we wtorek, 16 lipca, o godzinie  19.30.

sobota, 6 lipca 2013

Rośnie zainteresowanie Summorum Pontificum w Polsce

Prawie rok temu opublikowaliśmy podsumowanie pięciu lat obowiązywania Summorum Pontificum w Polsce podając szereg problemów i nadziei. Dzisiaj, jak co roku, publikujemy statystykę regularnie celebrowanych Mszy trydenckich w Polsce. Kilka z wymienionych we wspomnianym artykule problemów jest na dobrej drodze do szczęśliwego rozwiązania. W Białymstoku mamy już pierwszy w Polsce kościół przeznaczony wyłącznie do odprawiania Mszy w starym rycie. Instytut Dobrego Pasterza prowadzący tam duszpasterstwo ma perspektywy formalnego erygowania domów w Polsce. Daje to nadzieję, że polscy klerycy, którzy przyjmą wkrótce w tej wspólnocie święcenia kapłańskie będą mogli pracować w swoim ojczystym kraju.

Ze względu na coraz większą złożoność zbierania danych, w tym roku po raz kolejny upraszczamy nasze statystki. Od teraz corocznie będziemy liczyć wyłącznie kościoły i kaplice w Polsce, w których katolik może w każdą niedzielę uczestniczyć w Mszy trydenckiej odprawianej na podstawie papieskiego motu proprio Summorum Pontificum. W statystykach nie uwzględniamy przerw wakacyjnych.

Sześć lat po ogłoszeniu Summorum Pontificum przez Benedykta XVI, w Polsce jest 28 kościołów lub kaplic z regularnie odprawianą coniedzielną Mszą trydencką.

Będzin - kapl. Św. Józefa
Białystok - Imienia Maryi i Św. Stanisława
Bielsko-Biała - Narodzenia NMP
Brwinów - Św. Floriana
Bydgoszcz - Św. Wincentego a Paulo
Bydgoszcz - Najśw. Serca PJ
Bytom - Ducha Św. 
Gdańsk  - Św. Antoniego Padewskiego
Gliwice - Trójcy Św. 
Józefów - MB Częstochowskiej
Kraków  - Św. Krzyża
Kraków - Św. Antoniego Padewskiego
Lublin - Niepokalanego Poczęcia NMP
Łódź - Św. Józefa
Opole - Św. Sebastiana
Piaseczno - kapl. MB Częstochowskiej
Płock - Św. Stanisława Kostki
Poznań - Św. Anotniego
Poznań - Maryi Królowej
Przemyśl - Św. Teresy z Avila
Rzeszów - Św. Krzyża
Siedlce - Św. Krzyża
Świnoujście - Bł. Michała Kozala BM
Toruń - Św. Józefa
Warszawa - Św. Klemensa
Wielgolas - MB Łaskawej
Wrocław - NMP na Piasku
Zielonka - MB Częstochowskiej

Ciekawy jest trend tej statystyki, który pokazuje przyspieszenie wzrostu w ostatnich dwóch latach.



Przypominamy, że na bieżąco uaktualniamy mapę Polski zaznaczając na niej wszystkie miejsca, gdzie regularnie można uczestniczyć w Mszy trydenckiej (nie tylko w niedzielę). Prosimy o przesyłaniem nam informacji na adres e-mail redakcji: nowyruchliturgiczny@gmail.com w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek braków lub nieaktualnych danych. Zachęcamy do umieszczania naszej mapki na wszystkich stronach związanych z Mszą trydencką. 


wtorek, 2 lipca 2013

Warsztat Ministrancki w ramach Tradicamp2013

W najbliższą niedzielę, 7 lipca, rozpoczynają się Warsztaty Liturgiczne organizowane w ramach corocznych Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradicamp. W ich skład wchodzą: warsztat ministrancki, warsztat chorałowy i warsztat kapłański. W tym roku organizatorzy spotkań dołożyli wszelkich starań, aby materiały szkoleniowe i kadra odpowiedzialna za prowadzenie warsztatów spełniła oczekiwania najbardziej wymagających Uczestników, a szkolenia dały wymierne rezultaty.

Bogate doświadczenie, będące owocem trzech lat z organizacji Warsztatów Liturgicznych, dało podstawę do krytycznego spojrzenia na dotychczasowe osiągnięcia i stworzenia nowego, spójnego programu szkoleniowego, uwzględniającego z jednej strony oczekiwania i potrzeby Uczestników, z drugiej zaś sugestie i obserwacje samej kadry. Coroczne spotkania od 2010 roku stały się okazją do wnikliwego przeanalizowania konstrukcji samych warsztatów i opracowania optymalnej formuły, pozwalającej w czasie 7 dni jak najefektywniej przeprowadzić warsztat i zmaksymalizować oczekiwane rezultaty.


Najliczniejszą grupę jak co roku stanowić będzie Warsztat Ministrancki. O nadzór nad szkoleniami i opiekę duszpasterską nad warsztatem organizatorzy poprosili w tym roku ks. Andrzeja Komorowskiego FSSP z Domu Generalnego Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra w Szwajcarii. Za przeprowadzenie regularnych zajęć szkoleniowych odpowiadać będą klerycy z Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra, Krzysztof Pryczek i Piotr Kozłowski, którzy jeszcze przed wstąpieniem do seminarium zajmowali się warsztatem dla ministrantów podczas pierwszego Tradicampu, odbywającego się w roku 2010. Kl. Krzysztof, który zakończył właśnie II rok formacji w Seminarium w Wigratzbad będzie przygotowywał grupę szkolącą się do służby przy Mszy śpiewanej i solennej. Kl. Piotr (od roku w Seminarium w Wigratzbad) zajmie się szkoleniem grupy szkolącej się do służby przy Mszach cichych i recytowanych. Dla każdego szkolonego ministranta klerycy przygotowali ilustrowany elementarz, dostosowany, ułatwiający zrozumienie istoty i podstaw służby liturgicznej oraz szczegółowo omawiający jej praktyczne i techniczne aspekty. Dobór kadry warsztatu z jednej strony zapewnia przekazanie rzetelnej wiedzy merytorycznej, z drugiej zaś pozwoli Uczestnikom poznać szeroki wachlarz tradycji lokalnych i niuanse liturgiczne, które różnią celebracje rzymskie od zwyczajów praktykowanych w poszczególnych krajach Europy. Wszyscy uczestniczący w warsztatach ministranckich będą mieli okazję nie tylko brać udział w teoretycznych zajęciach odbywających się w oparciu o program warsztatu, ale przede wszystkim służyć codziennie w realnie celebrowanej liturgii.


Wszystkich zainteresowanych warsztatem ministranckim zapraszamy do zapisów albowiem pozostały jeszcze ostanie wolne miejsca na warsztacie. Prosimy jednocześnie o pilne zgłaszanie się za pomocą formularzy lub o kontakt mailowy, bądź telefoniczny. 


poniedziałek, 1 lipca 2013

Rekolekcje trydenckie w Koszutach Małych

W dniach 11-14 lipca w parafii pw. św. Bartłomieja w Koszutach Małych odbędą sie rekolekcje trydenckie Rozważania o wierze, które poprowadzi o. Tomasz Pirschel MIC. W programie m.in. wspólna modlitwa, śpiew chorałowy, nauka klasycznej ministrantury oraz czuwanie nocne z piątku na sobotę. 
 
Rekolekcje ropoczną się Mszą Świeta w dawnym rycie w czwartek o godz. 15.00 a zakończą w niedzielę o 16.00. Zakwaterowanie i pełne wyżywienie na miejscu wyliczone jest w opłatę rekolekcyjną, która wynosi 160 zł od osoby.
 
Zgłoszenia uczestników pod adresem mailowym: ministrant1570@o2.pl i pod numerem telefonu: 516 166 721.