piątek, 30 kwietnia 2010

Przegląd wydarzeń w kwietniu

W tym roku Święte Triduum Paschalne (1, 2, 3 kwietnia) w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego zostało odprawione w Bytomiu, Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu.

W ramach festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w Poniedziałek Wielkanocny 5 kwietnia o godz. 17 w kościele Św. Anny w Warszawie została odprawiona Msza święta w klasycznym rycie rzymskim z oprawą muzyczną z czasów Fryderyka Chopina w intencji kompozytora i miłośników jego dzieła. Najświętszą Ofiarę sprawował o. Wojciech Gołaski OP.

Tegoroczne spotkanie wiernych z Diecezji Łomżyńskiej w Hodyszewie odbyło się w dniach 9-11 kwietnia 2010 r.

W poniedziałek, 12 kwietnia 2010, o. Eryk Gawleta OFM odprawił Mszę w Klasycznym Rycie Rzymskim przy ołtarzu Św. Franciszka w franciszkańskim kościele pw. Świętej Trójcy w Opolu.

13 kwietnia (wtorek) w kościele franciszkanów w Opolu celebrował Mszę w KRR ks. Ryszard Kościelny, proboszcz parafii MB Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej.

W niedzielę 18 kwietnia 2010 roku została odprawiona w Białymstoku śpiewana Msza Święta w Klasycznym Rycie Rzymskim. Mszę odprawił ksiądz Marian Strankowski.

29 kwietnia (czwartek) kościele Parafii Św. Trójcy w Będzinie została odprawiona Msza św. trydencka z okazji 700 rocznicy urodzin Króla Kazimierza Wielkiego, które przypadają 1 maja. Msza wpisała się w kolejny z punktów obchodu Roku Kazimierzowskiego w tym mieście.

czwartek, 29 kwietnia 2010

Nawiedzenie relikwii św. Jana Marii Vianneya w Poznaniu

W środę 21 kwietnia 2010 r. we wspomnienie św. Anzelma, biskupa, wyznawcy i doktora Kościoła, w parafii pw. Maryi Królowej przy Rynku Wildeckim w Poznaniu miało miejsce nawiedzenie relikwii św. Jana Marii Vianneya, Patrona Kapłanów. O godz 20.00 ks. proboszcz Marcin Węcławski odprawił Mszę Święta śpiewaną wg Mszału św. Piusa V - czyli tego samego, którym na co dzień posługiwał się św. Proboszcz z Ars.

środa, 28 kwietnia 2010

III Ogólnopolski Kurs Śpiewu Gregoriańskiego

W dniach od 5 do 10 lipca 2010 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego - sekcja polska z siedzibą w Poznaniu organizuje III Ogólnopolski Kurs Śpiewu Gregoriańskiego – Poznań 2010. Kurs będzie kontynuacją poprzednich spotkań, modyfikowany jednak każdego roku o nowe elementy. Tegoroczny kurs będzie składał się z trzech poziomów: podstawowego, średniego i wyższego.

Wykłady poprowadzą:
1. ks. Mariusz Białkowski (Polska)
2. o. Iwo Siekierka OFM (Polska)
3. Raimundo Pereira Martinez (Watykan – Capella „Sistina”)
4. ks. Jan Velbacky (Słowacja)



Tradycyjnym miejscem spotkania będą obiekty Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , przy
ul. Wieżowej 2/4

Udział w kursie podzielono na trzy warianty:
1. BIAŁY (zakwaterowanie, pełne wyżywienie i wykłady) koszt 380,- zł
2. ZIELONY (obiady, kolacje, wykłady) koszt 180,- zł
3. NIEBIESKI (tylko wykłady) koszt 80,- zł

Zakwaterowanie rozpoczyna się w poniedziałek (5 lipiec br) w godz. 12.00 – 14.45, natomiast sam Kurs rozpoczyna się o godz. 15.00, wykładem inauguracyjnym.

W trakcie kursu odbędą się dwa koncerty, w wykonaniu uczestników kursu, oraz Raimundo Pereiry, który przedstawi program wokalny.

Informacji udziela i zapisy przyjmuje sekretarz Stowarzyszenia pan Krzysztof Przybył
• telefonicznie: 694-600-466 lub 61/6-529-720
• internet: sekretariat@choral.pl lub refleks@inetia.pl
• listownie: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego – sekcja polska, ul. Wieżowa 2/4 61-111 Poznań

Wpłaty za uczestnictwo należy dokonywać na nr konta (ING Bank Śląski)
95 1050 1520 1000 0023 2163 9409

Więcej informacji na stronie www.choral.pl

wtorek, 27 kwietnia 2010

Ars Serviendi - Rekolekcje z Mszą Św. w rycie klasycznym

W dniach 23-30 lipca br. Bractwo Kapłańskie Św. Piotra w Polsce zaprasza serdecznie wszystkich zainteresowanych rytem klasycznym Mszy św. na tygodniowe rekolekcje, połączone z warsztatami liturgicznymi do malowniczej górskiej miejscowości - Bukowiny Tatrzańskiej. Będzie to kontynuacja ubiegłorocznych warsztatów Ars Serviendi z Krzeszowa oraz Rekolekcji z Mszą św. w rycie klasycznym z Pcimia. Tym razem, organizatorzy będą chcieli przygotować asystę i śpiewy na Mszę Pontyfikalną, która będzie zwieńczeniem tych rekolekcji.


Prowadzenie:
ks. dr Wojciech Grygiel FSSP
ks. dr Zbigniew Chromy, Diecezja Świdnicka

Tegorocznymi organizatorami są:
- Bractwo Kapłańskie św. Piotra
- Grupy Apostolskie Archidiecezji Krakowskiej
- Naukowe Koło Liturgiczne Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej
- Fundacja Constitues Eos

W programie m.in.:
- Codzienna Msza św. sprawowana wg. mszału Jana XXIII z 1962 r.
- Warsztaty Chorału Gregoriańskiego prowadzone przez Benedyktynów z Tyńca
- Nauka służenia do poszczególnych Mszy św. oraz Nieszporów
- Liturgia godzin
- Konferencje

Koszt udziału: 250 zł (nocleg + wyżywienie)

Zapisy:
Warunkiem zapisu jest przesłanie na konto fundacji Constitues Eos pełnej kwoty (250 zł) za rekolekcje, oraz swoich danych osobowych (imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL) na adres e-mail: ars.serviendi@gmail.com Można tam również nadsyłać ewentualne zapytania.

Constitues Eos
ul. Kraszewskiego 32/5
30-110 Kraków
tel 12 427 0059

Numer konta bankowego:
33 1540 1115 2111 6011 8561 0001
(Bank Ochrony Środowiska)

W tytule należy wpisać:
AS Imię i nazwisko

Zapisy rozpoczynają się 7 kwietnia i kończą się 18 czerwca 2010, lub gdy zabraknie wolnych miejsc.

Szczegółowe informacje zostaną podane przez organizatorów w późniejszym terminie.

sobota, 24 kwietnia 2010

Cæremoniale Romanvm - portal o liturgii papieskiej

W ostatnich dniach otwarty został nowy portal o liturgii - Cæremoniale Romanum - Liturgia et mores Curiæ Romanæ ("Ceremoniał Rzymski - Liturgia i zwyczaje dworu papieskiego") - caeremonialeromanum.com.

Jak sama nazwa wskazuje będzie on podejmował tematykę liturgii papieskiej. Autor, jeden z naszych redakcyjnych kolegów, we wstępnym artykule napisał:
Portal ten ma zamiar stać się miejscem, gdzie czytelniczy z całego świata (stąd pewne językowe "wariacje"), a szczególnie z Polski, znaleźć będą mogli ogrom materiałów ukazujących tradycje, liturgię i zwyczaje dworu papieskiego. Sama liturgia papieska zdaje się być tematem nie dość odkrytym, nieco zapomnianym. Próżno jest szukać obszernej literatury podmiotu i przedmiotu, szczególnie w języku polskim, co sprawia, że wyszukiwanie pewnych informacji staje się ogromnie trudne dla kogoś, kto nie wie gdzie i tak naprawdę czego szukać. W miejscu tym będziemy chcieli zgromadzić rozrzucone w całej sieci internetowej i po wielu opracowaniach fragmenty omawiające temat liturgii sprawującej się w Wiecznym Mieście, gdzie swą siedzibę ma Namiestnik Chrystusowy, Następca św. Piotra, czyli papież.
Portal ten posiada także własną stronę na facebook.com, galerię obrazów, która ma być na bieżąco rozbudowywana, a także oficjalny kanał youtube, gdzie umieszczony został prosty klip promujący stronę:


Wraz z autorem, mamy nadzieję, że ta inicjatywa "choć w niewielkim stopniu przyczyni się do rozkochania czytających te słowa w liturgii Kościoła świętego".

czwartek, 22 kwietnia 2010

Diecezjalni kapelani dla celebracji według starej formy rytu rzymskiego

Publikujemy listę kapłanów, którzy zostali oficjalnie mianowani przez biskupów ordynariuszy dla celebracji nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Przewiduje to art. 10 motu proprio Summorum Pontificum:

Wolno ordynariuszowi, jeśli uzna za stosowne, erygować parafię personalną dla celebracji według starej formy rytu rzymskiego zgodnie z kan. 518 lub mianować rektora lub kapelana zgodnie z przepisami prawa.
Wymienieni księża mogą służyć pomocą w przypadku chęci zorganizowania celebracji sakramentu małżeństwa lub chrztu świętego w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.


# Archidiecezja Białostocka: ks. dr Marian Strankowski

# Diecezja Gliwicka: ks. Jarosław Steczkowski

# Diecezja Kaliska: ks. Jarosłąw Powąska

# Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska: O. Krzysztof Szachta OFM Conv

# Archidiecezja Krakowska: ks. dr Wojciech Grygiel FSSP, ks. kan. prof. dr hab. Jacek Urban
# Archidiecezja Lubelska: ks. dr Wojciech Różyk
# Diecezja Łowicka: O. Petroniusz Powęzka OFM

# Archidiecezja Łódzka: ks. dr Marek Kaczmarek

# Diecezja Opolska: ks. Sebastian Krzyżanowski
# Diecezja Radomska: ks. prałat Stanisław Kula
# Diecezja Rzeszowska: ks. dr Krzysztof Tyburowski, ks. Dariusz Mikrut

# Diecezja Sosnowiecka: ks. prałat Czesław Tomczyk
# Diecezja Świdnicka: ks. Zbigniew Chromy
# Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska: ks. Paweł Korupka
# Diecezja Tarnowska: ks. prałat dr Bolesław Margański

# Archidiecezja Warszawska: O. Krzysztof Stępowski CSsR
# Archidiecezja Wrocławska: ks. prałat Stanisław Pawlaczek

#Diecezja Zamojsko-Lubaczowska: ks. Andrzej Kijek

Lista nie obejmuje księży, którzy celebrują Mszę trydencką z własnej inicjatywy jako Mszę prywatną lub Mszę parafialną.

W przypadku jakichkolwiek nieścisłości, braków lub zmian prosimy o kontakt na adres e-mail: nowyruchliturgiczny@gmail.com .

środa, 21 kwietnia 2010

Msza Trydencka w Białymstoku

W niedzielę 18 kwietnia 2010 roku o godzinie 13:00 po niemalże 40 letniej przerwie została odprawiona w Białymstoku śpiewana Msza Święta w Klasycznym Rycie Rzymskim. Mszę odprawił ksiądz Marian Strankowski. Lekcję zaśpiewał ksiądz Tomasz Andrzej Grądzki, ceremoniarzem był Tomasz Łapiak, a śpiewy części stałych i zmiennych przygotowała Schola Gregoriana Sancti Casimiri której kantorem jest Mariusz Perkowski. Pierwotnie Msza miała być sprawowana w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI w piątą rocznicę pontyfikatu, jednak zbieżność w czasie z ceremonią pogrzebową Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki spowodowała, że naszą modlitwą objęliśmy parę prezydencką, wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, oraz naszą Ojczyznę.
Korzystając z okazji należałoby jeszcze dodać kilka słów odnośnie zaistnienia Mszy trydenckiej w Białymstoku; a to dla wytłumaczenia się czemu tak długo jej tu nie odprawiano, a to ku pokrzepieniu serc tych co napotykają problemy w swoich parafiach. Potrzeba pojawiała się w sercach pojedyńczych osób, które korzystając z zapisów Motu Proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI udawały się do swoich proboszczów i ku swojemu zaskoczeniu napotykały tam silny opór. Próbowano wyważać różne drzwi, wchodzić oknami... wysiłek był daremny. I tu z pomocą przyszedł na początku Internet. Zobaczyliśmy, że nie jesteśmy sami. Kiedy już zaczęliśmy się poznawać i spotykać zastosowaliśmy raczej technikę pokornego proszenia popartego codzienną modlitwą w tej intencji, niż wymachiwania przed nosem papieskim dokumentem. Modlitwą wspierali nas również liczni internauci z całego kraju, ksiadz Grzegorz Śniadoch i środowiska tradycyjne z innych ośrodków (a zwłaszcza z diecezji łomżyńskiej) w Polsce i za granicą. Następnie zadbaliśmy o rozszerzanie wiedzy na temat Klasycznego Rytu Rzymskiego w swoich szkołach, w pracy, w organizacjach, oraz pogłębianie tej wiedzy u siebie.Nie zapomnieliśmy również o aktywnym udziale w życiu parafialnym, aby dać się poznać jako dobrzy katolicy. W końcu w maju 2009 roku postanowiliśmy dostosować się do Art. 7 Motu Proprio i udaliśmy się do naszego pasterza, księdza Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Co prawda napotkaliśmy na pewien opór mający zapewne źródło w wielu mitach i plotkach na temat ludzi przywiązanych do tradycji, jednak ostatecznie nasz Arcypasterz wyraził zgodę na celebrację i 4 marca 2010 roku wyznaczył księdza Mariana Strankowskiego na celebransa i opiekuna środowiska. Dzięki solidnej i wytrwałej pracy popartej modlitwą, na Mszę przyszło około 100 osób, a śpiew i służba liturgiczna były na naprawdę wysokim poziomie.
Wstępnie wyznaczyliśmy sobie kierunek rozwoju. Chcielibyśmy z jednej strony dbać o rozwój środowiska, zbudować wspólnotę która przyjmie Mszę Świętą w Klasycznym Rycie Rzymskim jako centralny punkt swojego codziennego życia a z drugiej chcemy świecić przykładem, jak można pięknie i godnie sprawować Najświętszą Ofiarę i propagować pobożną celebrację i uczestnictwo we Mszach w Rycie Zwyczajnym. Zobaczymy kędy Duch wieje i jak nas poprowadzi. Nie zapominamy również o ciągłej modlitwie za nas samych, a zwłaszcza o nie uleganie grzechu pychy.
Na razie nie mamy jeszcze serwisu internetowego, prosimy zatem kierować wszelką korespondencję na ten adres.

tekst nadesłał Karol Komenda






poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Msza pontyfikalna na Węgrzech

W sobotę 10 kwietnia 2010 r. bp Varga Lajos biskup pomocniczy z diecezji Vác (Węgry) odprawił Mszę św. pontyfikalną wg Mszału bł. Jana XXIII. Zdjęcia za stroną Capitulum Laicorum Sancti Michaelis Archangeli.






czwartek, 15 kwietnia 2010

Zapowiedź Mszy św. kard. Caffarry

Jak podaje portal Rinascimento Sacro w niedzielę 2 maja br. Mszę św. pontyfikalną wg Mszału św. Piusa V odprawi arcybiskup kard. Carlo Caffarra Metropolita Bolonii.

Uroczystość będzie miała miejsce w kościele Santa Maria della Pietà w Bolonii o godz. 18:00.

środa, 14 kwietnia 2010

Msza św. Requiem w Poznaniu

W czwartek, dnia 15 kwietnia 2010 r. w Kolegiacie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu (kościół farny) przy ołtarzu głównym o godz 13.00 zostanie odprawiona Msza Święta Requiem w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, a zwłaszcza za dusze Ś.P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, jak też za duszę ks. biskupa Tadeusza Płoskiego.

wtorek, 13 kwietnia 2010

Klerycy Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra w Krakowie

Najbliższa niedziela, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza, jest dniem, w którym klerycy Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra odwiedzają placówki duszpasterskie swojego zgromadzenia. Na Mszy o g. 13.15 w Krakowie będą gościć seminarzyści: Marek Grabowski, Michał Gajewski oraz Łukasz Joniak.

Z okazji ich przyjazdu po Mszy świętej istnieje możliwość spotkania się w sali pod kościołem, wysłuchania najnowszych informacji z życia Seminarium, przekazania próśb o modlitewne wsparcie oraz udzielenia wsparcia materialnego studiującym seminarzystom.

Spotkanie z polskimi alumnami polecamy zwłaszcza tym mężczyznom, którzy myślą o wstąpieniu do tradycyjnego seminarium.

wtorek, 6 kwietnia 2010

Msza św. w intencji Fryderyka Chopina i miłośników jego twórczości

W ramach festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w Poniedziałek Wielkanocny 5 kwietnia o godz. 17 w kościele Św. Anny w Warszawie została odprawiona Msza święta w klasycznym rycie rzymskim z oprawą muzyczną z czasów Fryderyka Chopina w intencji kompozytora i miłośników jego dzieła. Najświętszą Ofiarę sprawował o. Wojciech Gołaski OP.



foto: Anna Kaźmierczak







foto: Mateusz K. Kania

niedziela, 4 kwietnia 2010

Summorum Pontificum w Polsce - statystyka kwartalna

Jak zwykle raz na kwartał (1 stycznia, na Wielkanoc, 7 lipca, 14 września) przedstawiamy zebrane przez nas statystyki dotyczące regularnie odprawianych w Polsce Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Na początek zamieszczamy podsumowanie dla wszystkich dziennikarzy, którzy nie mają czasu na dokładne analizowanie danych, które zamieszczamy.

Według danych portalu Nowy Ruch Liturgiczny, na początku kwietnia 2010 roku, w Polsce, zgodnie z motu proprio Benedykta XVI Summorum Pontificum, Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, zwana Mszą trydencką, była regularnie odprawiana w 36 miejscach.

Poniżej jak zwykle przedstawiamy listę i ilość miejscowości wraz z porównaniem do tego samego okresu roku poprzedniego oraz porównanie do czasu sprzed ogłoszenia Summorum Pontificum. Ponadto zamieszczamy mapę kościołów, która w miniaturowej formie jest już na stałe obecna w prawym panelu naszej witryny. W przypadku błędnie podanych terminów lub miejsc celebracji prosimy o e-mail na adres: contact@traditionalparishes.net .


Przypominamy, że uwzględniamy te miejsca gdzie:
1. Msza trydencka jest sprawowana regularnie co najmniej raz w miesiącu wyłączając przerwę wakacyjną i wyjątkowe okoliczności.

2. Celebracja jest jawna - wierni mogą dowiedzieć się o tym fakcie przynajmniej z internetu.

3. Celebrans używa mszału tradycyjnego (sprzed 1963 roku).

Jeśli w danej miejscowości Msza jest sprawowana przez tego samego księdza dla tej samej grupy wiernych rotacyjnie w różnych kościołach, wówczas liczymy to miejsce jako jedno.



Pokaż Summorum Pontficum w Polsce na większej mapie

czwartek, 1 kwietnia 2010

Zapowiedzi na kwiecień

W tym roku Święte Triduum Paschalne (1, 2, 3 kwietnia) w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego zostanie odprawione w Bytomiu, Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu.

W ramach festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w Poniedziałek Wielkanocny 5 kwietnia o godz. 17 w kościele Św. Anny w Warszawie zostanie odprawiona Msza święta w klasycznym rycie rzymskim z oprawą muzyczną z czasów Fryderyka Chopina w intencji kompozytora i miłośników jego dzieła. Najświętszą Ofiarę sprawował będzie o. Wojciech Gołaski OP.

Tegoroczne spotkanie wiernych z Diecezji Łomżyńskiej w Hodyszewie odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2010 r. Z cyklem referatów na temat objawień fatimskich wystąpi ks. Franciszek Gomułczak SAC - duszpasterz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Instytut Summorum Pontificum zaprasza na I Konferencję z cyklu „Zwróćmy się ku Panu!”: Los Tradycji Kościoła w XX wieku, która odbędzie się 10 kwietnia 2010 w Warszawie.

18 kwietnia (niedziela) w katedrze w Białymstoku odprawiona zostanie Msza św. wg Mszału bł. Jana XXIII. Celebransem będzie ks. dr Marian Strankowski - wykładowca AWSD.

W Dąbrowie Górniczej w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca odprawiana jest Msza Święta w Nadzwyczajnej formie rytu Rzymskiego.

W każdą IV niedzielę miesiąca o godz. 15.30 Msza Święta celebrowana jest w kościele pw. św. Rocha w Jazgarzewie, ul. Główna 2.