Za zezwoleniem Metropolity Krakowskiego, ks. kard. Stanisława Dziwisza, w
Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła Generał Bractwa św. Piotra
ks. John Berg kanonicznie erygował dom zakonny zgromadzenia w Krakowie!
Deo gratias!
Za zezwoleniem Metropolity Krakowskiego, ks. kard. Stanisława Dziwisza, w
Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła Generał Bractwa św. Piotra
ks. John Berg kanonicznie erygował dom zakonny zgromadzenia w Krakowie!
Deo gratias!
Warszawa
W święto świętych apostołów Piotra i Pawła, dnia 29 czerwca 2011 r. w kościele św. Benona w Warszawie będzie odprawiona Msza święta trydencka o godzinie 19.00.
Ten dzień jest ostatnim dniem sprawowania Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele św. Benona. Od 1 lipca 2011 roku liturgia tradycyjnej Mszy świętej będzie odprawiana w kościele św. Klemensa na Woli. Więcej informacji oraz terminarz Mszy dostępnych jest na stronie dupszasterstwa: mszatrydencka.waw.pl .
Wrocław
W lipcu i sierpniu nie będzie odprawiana wieczorna Msza święta u oo. Bonifratrów.
Po odśpiewaniu Epistoły, nadszedł tak długo wyczekiwany dla Sergiusza i jego trzech współbraci moment – zostali oni wezwani przez ks. rektora seminarium, pełniącego rolę archidiakona w czasie Mszy świętej: Accedant qui ordinandi sunt ad Diaconatum („Niech się zbliżą ci, którzy mają przyjąć święcenia diakonatu”). Po jednoznacznym wyrażeniu gotowości do otrzymania tego daru (każdy z subdiakonów wykrzyczał Adsum – jestem [obecny, gotowy]) wszyscy czterej upadli na kolana; odbyła się rozmowa archidiakona z kardynałem, w której ten pierwszy zapewnia, iż obecni tu subdiakoni są godni, mimo ludzkich słabości, przyjąć święcenia diakonatu, na co kardynał odpowiedział: Deo gratias! („Bogu niech będą dzięki!”). W następujących po tym słowach eminencja ogłosiła wybór klęczących przed nim subdiakonów do otrzymania kolejnego stopnia święceń wyższych, a następnie, za pontyfikałem rzymskim, wyjaśnił i przedstawił kandydatom powinności i przywileje diakona. Po Amen kandydatów, będącym swego rodzaju potwierdzeniem, wyrażeniem zrozumienia tej odpowiedzialności rozpoczął się śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, kiedy to leżąc krzyżem (wraz z kandydatem do kapłaństwa) wszyscy byli pogrążeni w modlitwie. Tuż po litanii, kardynał zwracając się do Boga Ojca, przez Jezusa Chrystusa Jego Syna, który żyje z Nim w jedności Ducha Świętego, wypowiedział pierwsze słowa modlitwy konsekracyjnej i odśpiewał uroczystą modlitwę – prefację. Po tym, kardynał, na wzór Apostołów (por. Dz 6, 6), kładł prawą rękę na głowy tych, którzy mieli się stać diakonami, mówiąc: Accipe Spiritum Sanctum, ad robur, et ad resistentum diabolo et tentationibus eius. In nomine Domini („Przyjmij Ducha Świętego, On będzie twoją mocą, by oprzeć się demonowi i jego pokusom. W imię Pana”). Następnie kardynał odmówił (lub odśpiewał) pozostałe trzy części modlitwy konsekracyjnej. Kończąc ostatnią z nich, usiadł na faldistorium, by wręczyć nowym diakonom szaty liturgiczne oraz księgę Ewangelii, które są oznakami ich posługi.
W czasie ofiarowania wszyscy nowowyświęceni zbliżyli się do tronu, by ofiarować kardynałowi swe świece jako znak ich osobistej ofiary z siebie dla Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana. Od momentu zaś modlitwy Suscipe, sancte Pater… neoprezbiter rozpoczął koncelebrację Mszy świętej wraz z wysokim ministrem Kościoła, który przekazał mu dar kapłaństwa.
Po uroczystym błogosławieństwie zebranych, kardynał wygłosił ostatnie już napomnienie do nowowyświęconych: by modląc się za niego bądź to odmówili nokturn z oficjum dnia dzisiejszego (diakoni), bądź odprawili (po swej pierwszej Mszy świętej) trzy inne Msze – o Duchu Świętym, o Matce Bożej i za dusze wiernych zmarłych.
W zakrystii, tuż po ceremonii, kardynał udzielił wszystkim posługującym swego błogosławieństwa, pogratulował nowowyświęconemu kapłanowi oraz diakonom, a także, w serdecznej rozmowie z ks. Philippe Laguérie wypowiedział niezwykle znaczące słowa: Wierzę w Instytut Dobrego Pasterza!
Neoprezbiter, po odebraniu braw i gratulacji, ku jeszcze większemu wzruszeniu swych rodziców, rozpoczął udzielać prymicyjnego błogosławieństwa. W czasie samej ceremonii również i Polacy spełniali swe funkcje liturgiczne: wicerektor seminarium św. Wincentego à Paulo, ks. Leszek Królikowski jako diakon honorowy jego eminencji; kleryk Karol, przybrany w fioletową sutannę, jako drugi ceremoniarz; kleryk Mateusz jako jeden z tzw. pluwialistów (był on tym, którego po francusku nazywa się dosłownie „trzymający pastorał”); kleryk Łukasz jako krucyfer; kleryk Bartłomiej jako ceremoniarz chóru.
Po czterogodzinnej ceremonii wszyscy udali się na poczęstunek, w czasie którego kardynał Hoyos – opuszczając zebranych nieco wcześniej – wyraził swą wielką wdzięczność i radość z tego, iż mógł w tym dniu być obecny w Bordeaux, zapewniając kapłanów oraz seminarzystów Instytutu Dobrego Pasterza o swym wsparciu. Po swej przemowie udzielił on wszystkim szczerego błogosławieństwa. Dla polskich kleryków ważne okazało się także przemówienie samego neoprezbitera, który w krótkich, ale ciepłych słowach podziękował im oraz klerykom pochodzącym z Brazylii, za ich świadectwo, za to, że w życiu wiary mógł wiele się od nich nauczyć.
Nazajutrz miała miejsce pierwsza Msza święta nowowyświęconego kapłana. Była to II niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego, w czasie której we Francji świętuje się ponownie Uroczystość Bożego Ciała (niedziela ta nosi nazwę Sollenité de la Fête-Dieu). Stąd też, po solennej Mszy świętej (sumie parafialnej), podczas której Sergiusz pełnił posługę diakona, odbyła się procesja eucharystyczna. Zebrani, maszerując pod wodzą swego Króla i Zbawiciela, śpiewając na Jego chwałę takie pieśni, jak Lauda Sion Salvatorem, przeszli pobliskimi ulicami ześwieczczałego, a czasami nawet niebezpiecznego i agresywnego wobec kleru Bordeaux, by na jednej z nich zatrzymać się i oddać hołd Jezusowi Chrystusowi ukrytemu pod postacią Chleba oraz otrzymać błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Już jutro, w sobotę 25 czerwca 2011, subdiakon Sergiusz Orzeszko z Instytutu Dobrego Pasterza przyjmie święcenia diakonatu. Wraz z nim święcenia przyjmie trzech innych współbraci z Instytutu.
Uroczystość odbędzie się w kościele p.w. św. Eligiusza w Bordeaux, a święceń udzieli J.E. Dario Kard. Castrilona-Hoyos. W poniedziałek dk. Sergiusz wróci do Polski i rozpocznie posługę pośród wiernych w jednym z ośrodków duszpasterstwa tradycji łacińskiej w Polsce.
Zachęcamy do modlitwy za subdiakona Sergiusza i jego współbraci!
Z uprawnienia Arcybiskupa Warszawskiego Kazimierza kardynała Nycza sakrament Bierzmowania w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawował O. Krzysztof Stępowski rektor kościoła św. Benona i duszpasterz wiernych korzystających z nadzwyczajnej formy liturgii.
Bierzmowanie w tej formie rytu to min: modlitwa w języku łacińskim nad kandydatami i namaszczenie Krzyżmem świętym przy słowach: N., signo te signo Cru + cis, et confirmo te chrismate salutis: In nomine Pa + tris, et Fi + lii, et Spiritus + Sancti. Podczas słów Pax tecum szafarz lekko uderza bierzmowanego w policzek… Liturgia kończy się błogosławieństwem oraz wspólnym odmówieniu Credo in Deum, Pater noster i Ave Maria.
Po bierzmowaniu sprawowana była przez O. Krzysztofa Msza święta trydencka. Msza święta trydencka nazywana również tradycyjną, klasyczną, rzymską, starą, przedsoborową odprawiana jest z Mszału Rzymskiego św. Piusa V (1570) i ponownie wydanego przez bł. Jana XXIII (1962) jako wg. Benedykta XVI nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (Summorum Pontificum 2007).
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny ogłasza nabór do Szkoły Kantorów.
Szkoła Kantorów to propozycja dla wszystkich osób zajmujących się muzyką liturgiczną – zarówno dla amatorów, którzy z różnych przyczyn nie mogli zdobyć wykształcenia muzycznego w ramach systemu oświaty oraz dla osób już wykształconych muzycznie, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje w zakresie muzyki liturgicznej.
Głównym celem Szkoły Kantorów jest przede wszystkim muzyczne kształcenie kantorów: uzupełnienie wiedzy, podniesienie kwalifikacji oraz przekazanie praktycznych umiejętności.
Szkoła proponuje zajęcia z takich przedmiotów, jak: emisja głosu, kształcenie słuchu, zasady muzyki, czytanie nut głosem, podstawy chorału gregoriańskiego, prowadzenie zespołów wokalnych. Aby stworzyć warunki jak najbardziej korzystne do zdobywania wiedzy, Szkoła wprowadziła indywidualne metody pracy (konsultacje specjalistyczne) z osobami, które będą potrzebować szczególnej pomocy w określonym obszarze.
Szkoła Kantorów to miejsce, gdzie nacisk będzie kładziony przede wszystkim na zdobywanie umiejętności praktycznych, których rezultaty uczestnicy będą mogli realnie wykorzystać w środowiskach liturgicznych, z których się wywodzą. Pozwoli na inicjowanie i prowadzenie śpiewu w zgromadzeniu liturgicznym w zakresie tradycyjnych i współczesnych śpiewów kościelnych.
Cel i organizacja zajęć
Zajęcia pierwszego roku Szkoły Kantorów będą odbywać się przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie, w czasie roku akademickiego, od października 2011 do czerwca 2012, w co drugą sobotę miesiąca, w godzinach 9.00–16.45. Uczestnicy będą podzieleni na dwie grupy – podstawową i zaawansowaną.
Uczestnik Szkoły Kantorów będzie mógł ukończyć dwuletni cykl kształcenia. Pierwszy rok – poświęcony będzie nauce podstaw muzycznych (rozpoczynamy go w październiku 2011), drugi rok służyć będzie poszerzaniu wiedzy w zakresie monodii, polifonii i tradycyjnych śpiewów ludowych (planujemy otworzyć w październiku 2012). Drugi rok będzie opcją dodatkową, już po pierwszym roku kształcenia będzie można uzyskać certyfikat kantora.
Więcej szczegółów na: liturgia.pl
Wierni uczęszczający się na liturgię Mszy świętej w rycie trydenckim (nadzwyczajna forma rytu rzymskiego) sprawowanej od 15 lat w Warszawie a od 10 lat w rektorskim kościele św. Benona ul. Piesza 1, gromadzić się będą w tym kościele tylko do końca czerwca 2011 roku. Od lipca 2011 roku kościołem w Warszawie w którym regularnie sprawowana będzie Msza święta w rycie trydenckim będzie parafialny kościół pod wezwaniem św. Klemensa na Woli, ul. Karolkowa 49.
Od 1-go lipca, decyzją Arcybiskupa Warszawskiego J.E. Kazimierza Kardynała Nycza kościół św. Klemensa na warszawskiej Woli staje się również miejscem Duszpasterstwa Wiernych tradycji łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej. Duszpasterską i kapłańską troską nad wiernymi korzystającymi z nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego Arcybiskup Warszawski powierzył dotychczasowemu opiekunowi tego środowiska, redemptoryście Ojcu Krzysztofowi Stępowskiemu.
Pierwsza Msza święta trydencka w kościele św. Klemensa sprawowana będzie 1-go lipca o godz. 19:30. Podczas Mszy świętej 2-go lipca sprawowanej również o godz. 19:30 śpiew oraz liturgiczną asystę zapewnią pielgrzymujący w tym czasie po Polsce członkowie tradycyjnego, pochodzącego z Włoch zakonu Braci Franciszkanów Niepokalanej.
W niedziele Msza święta w rycie trydenckim w kościele św. Klemensa sprawowana będzie godz. 14:00 a w wyznaczone dni powszednie o godz. 19:30.
Msza święta trydencka nazywana również min., Mszą tradycyjną, klasyczna, rzymską, starą, przedsoborową odprawiana jest z Mszału Rzymskiego św. Piusa V z 1570 r., a ponownie wydanego przez bł. Jana XXII w 1962 r., zgodnie z wolą bł. Jana Pawła II wyrażoną w dokumencie Ecclesia Dei z 1988 r., oraz Benedykta XVI z listu apostolskiego Summorum Pontificum z 2007 r., jako wcześniejsza i nadzwyczajna forma rytu rzymskiego.
Źródło: www.archidiecezja.waw.plDnia 6 czerwca A.D.2011, we wspomnienie św. Norberta, biskupa i wyznawcy, przed notariuszem dokonano Aktu Ustanowienia Fundacji pod nazwą „Inicjatywa Włodowicka”. Fundacja powstała na bazie działań organizacyjnych Letniego Zjazdu Integracyjnego Tradicamp2010. Nowopowstała Fundacja ma ściśle współpracować z pozostałymi istniejącymi Fundacjami i Stowarzyszeniami związanymi z wspólnotami tradycji katolickiej, a w szczególności z Fundacją Constitues Eos.
W kancelarii notarialnej stawiło się siedmiu fundatorów z czego sześciu dokonało Aktu Ustanowienia Fundacji. Jeden z fundatorów zrezygnował z możliwości ujawnienia jego danych i Aktu dokonał przekazując środki na fundusz założycielki za pośrednictwem innego z fundatorów. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 100 tys. zł, wpłacony przez Fundatorów. Siedzibą Fundacji jest miejscowość Włodowice znana jako miejsce celebracji liturgicznych w trakcie Letnich Zjazdów Integracyjnych Tradicamp. Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej z tym, że Fundacja może posiadać oddziały za granicą. Cele Fundacji określono w następujący sposób:
-Upowszechnianie liturgii Kościoła Katolickiego w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.
-Upowszechnianie dawnych, tradycyjnych, polskich praktyk religijnych, wiernych Kościoła Katolickiego.
-Upowszechnianie chorału gregoriańskiego jako podstawowej formy śpiewu liturgicznego, a także innych form muzyki liturgicznej, określonych stosownymi normami prawa Kościoła Katolickiego.
-Upowszechnianie myśli i dorobku naukowego Papieża Benedykta XVI.
-Działanie na rzecz integracji i rozwoju środowisk przywiązanych do liturgii Kościoła Katolickiego sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.
-Wspieranie finansowe i organizacyjne działalności Bractwa Kapłańskiego św. Piotra z siedzibą w Szwajcarii i innych podobnych instytutów kapłańskich i zakonnych działających na terenie Polski.
-Wspieranie finansowe i organizacyjne księży katolickich przywiązanych do liturgii Kościoła Katolickiego sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.
-Troska, w tym finansowanie konserwacji i remontów zabytków, dzieł sztuki, instrumentów i innych przedmiotów związanych z wykonywaniem kultu religijnego. W szczególności kościołów wraz z ich wyposażeniem.
-Troska, w tym finansowanie konserwacji i remontów zabytków i dzieł sztuki związanych z polską historią. W szczególności tych znajdujących się w obszarze Jury Krakowsko Częstochowskiej.
-Działanie na rzecz rozwoju gospodarczego Gminy Włodowice w Powiecie Zawierciańskim. W szczególności poprzez działanie na rzecz rozwoju turystyki.
-Działalność charytatywna.
-Działalność naukowa, edukacyjna, oświatowa i wychowawcza.
-Organizacja wyjazdów, wycieczek, pielgrzymek i obozów. W szczególności organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
-Promocja i organizacja wolontariatu.
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą. Nadzór nad Fundacją prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przypadku likwidacji Fundacji, majątek Fundacji ma być przekazany na rzecz Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Fundacja powstała głównie po to, aby przejąć obowiązki organizatora Letnich Zjazdów Integracyjnych Tradicamp od Fundacji Constitues Eos. Zastosowane rozwiązanie ma odciążyć finansowo Fundację Constitues Eos oraz spowodować możliwość wykorzystania w pełni jej zasobów do działań związanych z duszpasterstwem krakowskim. Bractwo Kapłańskie św. Piotra pozostaje patronem głównym zjazdu i jest odpowiedzialne za kwestie zastrzeżone dla duchowieństwa w ramach Letnich Zjazdów Integracyjnych Tradicamp.
Źródło: www.tradicamp.pl
Zamieszczamy relację ze święceń przygotowaną przez serwis tradicamp.pl. Pełna galeria ze zdjęciami ze święceń znajduje się na stronie Duszpasterstwa Wiernych Liturgii Łacińskiej w Krakowie.
Uroczystość przyjęcia sakramentu kapłaństwa odbyła się w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, pierwszej w Krakowie świątyni zbudowanej w stylu barokowym. Mszę Świętą w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego sprawował JE bp Tadeusz Pieronek. Podczas ceremonii, za zgodą metropolity krakowskiego, JE kard. Stanisława Dziwisza, ks. biskup poprzez modlitwę konsekracyjną i gest nałożenia rąk udzielił sakramentu święceń kapłańskich. Były to pierwsze tradycyjne święcenia kapłańskie w Polsce od czasu posoborowej reformy liturgicznej. Liturgię ubogaciły fragmenty znanego doskonale uczestnikom Zjazdów Tradicamp utworu Missa Papae Marcelli G. Palestriny, w wykonaniu chóru Octava Ensemble. W uroczystości uczestniczyło kilkuset wiernych.
Dzień później, o godz. 10.30 w kościele pw. Św. Krzyża, jednej z najstarszych krakowskich świątyń, ks. Marek odprawił uroczystą Mszę Świętą Prymicyjną w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Neoprezbiter skierował do zgromadzonych duchownych i świeckich gorące słowa podziękowań za wsparcie modlitewne w jego intencji oraz pomoc w organizacji tych uroczystości. W szczególności podziękował swoim rodzicom za dar życia i poświęcenie w wychowaniu. Podczas Liturgii, uważni miłośnicy muzyki organowej mogli usłyszeć unikatowy głos – tzw. Cymbał polski. Na zakończenie uroczystości ks. Grabowski pobłogosławił wszystkich zgromadzonych. Kolejną okazją do uzyskania błogosławieństwa prymicyjnego będzie celebracja inaugurująca Tradicamp2011, 3 lipca br. we włodowickim kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła.
Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli do Krakowa z różnych zakątków świata, znaleźli się m. in. Generał FSSP ks. John Berg, pełniący podczas Mszy święceń funkcję archidiakona, który został w Krakowie do wtorku; opat Dom Anthony Tumelty OSB; Rektor Seminarium w Wigratzbad ks. Franz Karl Banauch (diakon podczas Mszy świeceń); Vicerektor Seminarium w Wigratzbad ks. Hubert Bizard (ceremoniarz); ks. Dietmar Aust FSSP; ks. Benjamin Durham (manduktor podczas święceń i prymicji); ks. Jarome Bücker FSSP; ks. Gerald Gesch FSSP oraz kl. Francesco Riegger FSSP (diakon podczas prymicji). Ponadto obecni byli duchowni z Polskich środowisk, m. in. ks. prał. prof. Jacek Urban (pełniący funkcję diakona honorowego podczas święceń); ks. dr Wojciech Grygiel FSSP (diakon honorowy); ks. Andrzej Komorowski FSSP (subdiakon) oraz kl. Łukasz Joniak FSSP (subdiakon podczas prymicji).
Przyjęcie święceń i Msza Prymicyjna ks. Grabowskiego stała się ponadto okazją do spotkania społeczności wiernych, jaka skupiła się wokół organizacji Letnich Zjazdów Integracyjnych Tradicamp. Obecni byli organizatorzy, wolontariusze i uczestnicy zjazdów, reprezentujący prawie wszystkie polskie środowiska tradycyjne. Liczną obecnością pragnęli oni zapewnić o swojej nieustannej modlitwie w intencji Neoprezbitera oraz wyrazić radość z powiększenia grona polskich kapłanów Bractwa Świętego Piotra.
Pierwsze w Polsce święcenia w rycie trydenckim odbyły się w Krakowie. Udzielił ich bp Tadeusz Pieronek diakonowi Markowi Grabowskiemu z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra.
Liturgia w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego, była sprawowana po łacinie, według mszału z 1962 roku, czyli sprzed II Soboru Watykańskiego. W uroczystości uczestniczyło ok. 300 osób.
„Było to pierwsze święcenie kapłańskie w Polsce, po reformie liturgicznej z 1962 roku, w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego, potocznie nazywana trydencką, po łacinie. Przyjął członek Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, które ma papieski przywilej używania ksiąg liturgicznych obowiązujących w 1962 roku” - mówił KAI ks. dr Wojciech Grygiel FSSP.
Jak dodał, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski wyraził zgodę na święcenia. O udzielenie święceń bp. Pieronka poprosili księża z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Codziennie sprawują oni Mszę św. w rycie trydenckim w katedrze krakowskiej na Wawelu.
W uroczystości, która odbyła się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła uczestniczyło ok. 300 osób, m.in. rodzina ks. Grabowskiego i księża z archidiecezji krakowskiej. Swoją Mszę św. prymicyjną neoprezbiter odprawi w niedzielę, w kościele św. Krzyża w Krakowie o godz. 10.30.
Marek Krzysztof Grabowski ma 26 lat, w 2004 r. wstąpił do międzynarodowego seminarium duchownego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra w niemieckim Wigratzbadzie. W trakcie siedmioletniej formacji wielokrotnie odwiedzał w ramach letniego apostolatu placówkę Bractwa w Krakowie. W ostatnim roku seminarium pełnił funkcję dziekana seminarzystów.
13 lutego 2010 M. Grabowski przyjął święcenia subdiakonatu z rąk biskupa Vitusa Huondera, a 15 maja tegoż roku święceń diakonatu udzielił mu kard. Dario Castrillón-Hoyos. Z początkiem lipca 2010 odbywał praktyki diakonalne w Krakowie. Również w Krakowie podjął studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.
Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra (FSSP) założyło 18 lipca 1988 roku w opactwie cysterskim Hauterive w Szwajcarii dwunastu księży i grupa seminarzystów. Stolica Apostolska zatwierdziła je 18 października tegoż roku. Księża (zwani potocznie "petrystami") służą wiernym w różnych placówkach we Francji, w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, w Wielkiej Brytanii a ostatnio także w Polsce. Działalność Bractwa odbywa się zawsze pod nadzorem biskupa diecezjalnego przy zachowaniu własnych przepisów Konstytucji.
Księża Bractwa mieszkają w małych wspólnotach, skupiając się w pracy duszpasterskiej na dawaniu świadectwa Ewangelii przez kaznodziejstwo, katechezę, edukację młodzieży (szkoły, harcerstwo), a także przez organizowanie pielgrzymek i rekolekcji.
Za pełną zgodą Stolicy Apostolskiej i miejscowego biskupa księża świadczą pełną posługę sakramentalną dla wiernych zgodnie z księgami liturgicznymi, obowiązującymi w 1962 roku, czyli przed II Soborem Watykańskim.