sobota, 11 października 2014

Jak celebrować Mszę świętą?

O Najświętszej Ofierze. Wskazówki przy odprawianiu Mszy świętej. [1]

Uczeń nie przewyższa mistrza. Lecz każdy stanie się doskonały, jeśli będzie jak Mistrz jego. [2] Godzi się zatem, abyś w sprawowaniu bezkrwawej Ofiary naśladował swego Mistrza składającego krwawą Ofiarę.

1. Jak Syn Boży z łona Ojca zstąpił w łono Dziewicy, tak i ty, nim przystąpisz do Mszy, winieneś zstąpić w głąb siebie, a umysł wznieść ku Bogu, wzbudzając akt najwyższego uwielbienia Trójcy Świętej i Słowa Wcielonego.

2. Jak Chrystus za sprawą Ducha Świętego przyjął ludzkie ciało i postać sługi, tak i ty winieneś zwlec z siebie starego człowieka, a przyoblec nowego [3]. Kapłan zatem niech przystępuje przed trybunał ołtarza jak Chrystus, niech uczestniczy jak anioł, posługuje jak święty. (św. Wawrzyniec Justynian). [4]

3. Jak Chrystus padł na ziemię i modlił się [5], tak i ty, padłszy na kolana, winieneś modlitwą pohamować natłok myśli.

4. Jak Chrystus pożegnał Apostołów, tak i ty winieneś pożegnać swe zajęcia i przyjaciół, i podczas Mszy się nimi nie zajmować, chyba że polecając ich Bogu.

5. Jak Chrystus posłusznie przyjął więzy, którymi Go w Ogrójcu związano, tak i ty, gdy w zakrystii zakładasz szaty kapłańskie, winieneś to czynić z pokorą, ku zbudowaniu posługujących.

6. Jak Chrystus zgodził się, by Jego twarz pozbawiono wdzięku, tak i ty zachowaj skromność spojrzenia przystępując do ołtarza, odprawiając Mszę i od ołtarza odchodząc.

7. Jak Chrystus dał się oskarżyć, tak i Ty oskarż się ze swych grzechów przed Sędzią Najwyższym w Spowiedzi lub - w braku spowiednika - przez szczery akt żalu, nim do ołtarza przystąpisz.

8. Jak Chrystus poddał się obnażeniu z szat nim na Krzyż wstąpił, tak i ty wineneś zwlec z siebie nieuporządkowane uczucia i namiętności, i tak obnażony do ołtarza przystąpić.

9. Jak Chrystus trzema gwoździami zechciał być przybity do Krzyża, tak i ty pozwól przygwoździć się do ołtarza trojgiem władz duszy: pamięcią, rozumem i wolą, by w czas Mszy niczym innym nie były zajęte, jeno składaniem Ofiary.

10. Jak Chrystus wisząc na Krzyżu nie dbał o urągania obecnych, tak i ty - choć niecierpliwi radzą ci, byś z krzyża, to jest od ołtarza, zstąpił i Mszę skrócił - na krzyżu swym wraz z Chrystusem cierpliwie wytrwać winieneś.

11. Jak Chrystus spełnił wszystkie proroctwa Pisma zapowiadające złożenie krwawej Ofiary, co sam na Krzyżu wyznał słowami „Wykonało się” [6], tak i ty winieneś ściśle wykonać wszystkie przepisane rubrykami ceremonie Mszy.

12. Jak Chrystus po złożeniu Ofiary powierzył swego ducha w ręce Ojca [7], tak i ty po złożeniu Ofiary Mszy winieneś powierzyć w ręce Chrystusa siebie i innych.

13. Jak Chrystus, zstąpiwszy do piekieł, duszom w Otchłani przyniósł pociechę, wszystkie zaś dusze czyśćcowe uwolnił [8], tak i ty za dusze w czyśćcu wineneś się modlić i ofiarować za nie odpusty.

Rozważania pochodzą z benedyktyńskiego modlitewnika Pietas benedictina olim in officia et preces ad sanctos ordinis nostri distributa... (Venetiis, apud Iohannem Baptistam Albrizzi, 1751, ss. 38-40). Autorem tego zbioru jest Josef Bonaventura Piter (1708-1764), sekretarz, archiwista i bibliotekarz opactwa benedyktynów w Broumovie (Czechy), historyk. Podobne, choć krótsze rozważania znajdziemy w rubrycystycznym podręczniku Instructio practica de SS. Missae Sacrificio (wyd. 2 powiększone z 1670 r., ss. 23-25 http://books.google.pl/books?id=JwBGAAAAcAAJ, wyd. 11 z 1759 r., ss. 20-21 http://books.google.pl/books?id=KG5FAAAAcAAJ [9]).

Tłumaczenie: Bartosz Modrzewski

Przypisy:
[1] Tytuł oryginału: De Sacrificio Missae. Observationes pro celebratione Missae.
[2] Łk 6, 40, według Wulgaty.
[3] Por. Kol 3, 9-10.
[4] Sermo de Corpore Christi.
[5] Mk 14, 35.
[6] J 19, 30.
[7] Por. Łk 23, 46.
[8] W Instructio practica de SS. Missae Sacrificio: „zstąpiwszy do Otchłani i czyśćca, dusze w obu zamknięte uwolnił”.
[9] Patrz przypis 8.