wtorek, 8 czerwca 2010

III Edycja Spotkań Pokolenia Summorum Pontificum, Brdów 4-6 czerwca 2010

Zgodnie z zamysłem organizatorów, Stowarzyszenia Unum Principium z Bydgoszczy, trzecie Spotkania Pokolenia Summorum Pontificum odbyły się w paulińskim Sanktuarium NMP Zwycięskiej w Brdowie k. Koła. Spotkanie miało charakter maryjny i wszystkie modlitwy i wykłady były ściśle związane z osobą Najświętszej Maryi Panny. Spotkanie zostało zorganizowane w 600-tną rocznicę wiktorii grunwaldzkiej, u stóp obrazu, pod którym modlił się 15 lipca 1410 roku król Władysław Jagiełło wraz z całym polskim rycerstwem.


Uczestnicy byli zaskoczeni niezwykle otwartym przyjęciem przez OO. Paulinów, co stanowiło diametralną różnicę w stosunku do ubiegłorocznego przyjęcia przez zakroczymskich Kapucynów i sprawiło, że zapanowała atmosfera wolności i swobody przebywania w życzliwym miejscu i gronie, za co należą się wielkie dzięki i brawa dla O. Przeora i O. Marcina Kostki.



Piękna bazylika położona nad jeziorem, klasztorny ogród oraz warunki lokalowe, a także kuchnia i pogoda były znakomite. Jeżeli chodzi o barokowy zespół klasztorny, na uwagę zasługuje wystrój wnętrza świątyni. Barokowy ołtarz zdobi cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny, który choć nadpalony i przyciemniony, ocalał z nocnej pożogi w 1983 roku. Ściany i sufit kościoła zdobi współczesna polichromia wykonana po zniszczeniach w 1986r., łagodnie komponująca się z całością bazyliki i daleka od pustki i krzyku „nowoczesności”.



Oprócz osób bliżej związanych z Tradycją w tegorocznym spotkaniu ponownie uczestniczyły osoby ze środowisk polonijnych i co ciekawe, także okoliczni mieszkańcy, którzy mogli swobodnie przyjść i wysłuchać wykładów i nabożeństw.

Uczestnicy mogli dokonać zakupu książek, których wybór zapewnił nam Józef Jakubowski z księgarni Dextra z Rzeszowa, dr Stanisław Krajski ze swojej księgarni oraz Piotr Błaszkowski z księgarni Te Deum.



W tym roku sprawowanej publicznie liturgii w klasycznym rycie rzymskim, na którą przybyli też parafianie, przewodniczył miejscowy zakonnik, O. Marcin Kostka. Uczestnicy mogli też wysłuchać Mszy prywatnych sprawowanych m. in. przez Ks. Piotra Baranowskiego z Gdańska. Poznański organista Jonasz Chudobski akompaniował do Mszy św. śpiewanej na ocalałym w pożarze instrumencie. Służbę ołtarzową pełnili głównie ministranci z Łodzi. Tuż po Mszy św. O. Marcin w imieniu uczestników złożył śluby wierności Najświętszej Maryi Pannie – Królowej Polski.



Laur „Custos Traditionis” przypadł w udziale proboszczowi z Koszut Małych, Ks. Ksaweremu Wilczyńskiemu w podzięce za pracę na rzecz rozwoju Tradycji w Polsce. Zasługi Ks. Wilczyńskiego to przede wszystkim sprawowanie Mszy Trydenckiej oraz ustawiczny trud przypominania nam o Królowej Polski.

Tegoroczne wykłady oscylowały wokół zagadnień poświęconych współczesnym zagrożeniom duchowym. Piątkową sesję otworzył Ks. Ksawery Wilczyński konferencją o włoskim misjonarzu Juliuiszu Mancinellim SJ i historii obrazu NMP z polskim orłem na piersi w Rokitnie oraz O. Marcin Kostka OSPPE o liturgii klasycznego rytu rzymskiego.


Następnie Robert Tekieli wygłosił wykład nt. magii i okultyzmu, który miał za zadanie wyczulenie uczestników na zabobony i inne mroczne praktyki. Kolejny wykład pt. „Co to znaczy, że jesteśmy rycerzami Maryi” wygłosił dr Stanisław Krajski. Prelegent przedstawił historyczne tło polskiej maryjności.



Wykłady przeplatano krótkimi dyskusjami i komentarzami uczestników, a czas na dłuższe rozmowy był do dyspozycji w godzinach wieczornych.

Sobotnią sesję rozpoczęła Maria Kominek OP. S. Siostra Tercjarka dominikańska przybliżyła uczestnikom temat brzydoty współczesnej architektury i sztuki sakralnej oraz ciemności za nią stojących, bazując m. in. na przykładzie kontrowersyjnej i rażącej „przekazem”, a wręcz ocierającej się o satanizm, beskidzkiej Drogi Krzyżowej. Prelegentka wskazała na uchybianie Najświętszej Maryi Pannie w kraju niegdyś otaczającym Ją niezwykłą czcią i poleconym z dawien dawna Jej opiece jako Królowej Polski, co może okazać się brzemienne w skutkach.



Kolejny wykład, poświęcony sektom i sposobom radzenia sobie z nimi, wygłosił Andrzej Wronka ze stowarzyszenia Effatha, który przywiózł ze sobą serię podręcznych, pomocnych publikacji.



W sobotnie popołudnie odsłonięto tablicę upamiętniającą złożone przez uczestników śluby maryjne. Tablicę poświęcił przeor, O. Stanisław Go. Następnie na cmentarzu uczestnicy złożyli hołd poległym powstańcom styczniowym, składając kwiaty i zapalając znicze na ich mogile. Modlono się też w intencji tragicznie zmarłego przed kilkoma laty zasłużonego O. Marka Smei. Modlitwie na cmentarzu przewodniczył Ks. Piotr Baranowski.

W ramach popołudniowej „rekreacji” uczestnicy wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego.



Uczestnicy z uwagą przyjęli wykład promieniującego skromnością, spokojem i radością, choć bardzo zapracowanego egzorcysty, Ks. Edmunda Szaniawskiego MIC z Lichenia, który udzielił wszystkim cennych porad i błogosławieństwa.

Sobotni wieczór zakończył wykład Krzysztofa Zagozdy nt. obrazów NMP z wizerunkiem orła białego.

Jak zawsze, środowisko bydgoskie zadbało o wszelkie niezbędne paramenty, a także prawdziwe świece z pszczelego wosku, czyniąc zadość przepisom liturgicznym w tym względzie. Dziękujemy!

Uczestnicy.

Więcej zdjęć w galerii NRL.