- zbiór rubryk i przepisów liturgicznych Odnowionego Porządku Wielkiego Tygodnia z lat 1955-1959
- łacińsko-polski tekst oficjum Ciemnych Jutrzni z rubrykami
- homilie patrystyczne z Breviarium Romanum 1962 na na niedziele i ważniejsze święta okresu wielkanocnego
sobota, 31 marca 2012
Pomoce modlitewno-liturgiczne na Wielki Tydzień i okres wielkanocny
Bielsko-Biała Lipnik – Msze Święte w kwietniu
kościół Narodzenie N.M.P
ks. Brzóski 3, Bielsko-Biała Lipnik
• 1 kwietnia, Niedziela Palmowa – godz. 15.00
• 4 kwietnia, Wielka Środa– godz. 19.00 (kaplica w Jubileuszowym Centrum Caritas, ul.Polna 31; ok. 50 metrów powyżej kościoła)
• 8 kwietnia, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – godz. 15.15
• 9 kwietnia, Poniedziałek Wielkanocny – godz. 15.15
• 10 kwietnia, Wtorek Wielkanocny – godz. 9.00
• 15 kwietnia, Niedziela Biała,– godz. 15.15 (Wystawienie Najświętszego Sakramentu Ołtarza i koronka do Bożego Miłosierdzia – 14.45)
• 22 kwietnia, II Niedziela po Wielkanocy,– godz. 15.15
• 23 kwietnia, poniedziałek, św. Wojciecha – godz. 19.00
• 29 kwietnia, III Niedziela po Wielkanocy – godz. 15.15
Warszawa: Wielki Tydzień i Oktawa Wielkanocna
1 IV Niedziela Palmowa godz. 14:00
2 IV Wielki Poniedziałek godz. 16:30
3 IV Wielki Wtorek godz. 16:30
4 IV Wielka Środa godz. 16:30
5 IV Wielki Czwartek godz. 22:00
6 IV Wielki Piątek godz. 14:00
7 IV Wielka Sobota godz. 22:30
8 IV Niedziela Zmartwychwstania godz. 14:00 oraz 19:30
9 IV Poniedziałek Wielkanocny godz. 14:00
10 IV Wtorek Wielkanocny godz. 19:30
11 IV Środa Wielkanocna godz. 19:30
12 IV Czwartek Wielkanocny godz. 19:30
13 IV Piątek Wielkanocny godz. 19:30
4 IV Sobota Biała godz. 16:30
5 IV Niedziela Biała godz. 14:00
Reforma Wielkiego Tygodnia w latach 1951-1956. Od liturgii do teologii śladem wiodących myślicieli (ks. Stefano Carusi IBP) - Wprowadzenie
„Dawała się odczuć potrzeba przejrzenia i wzbogacenia formuły Mszału Rzymskiego. Pierwszym etapem takiej reformy była praca Naszego Poprzednika Piusa XII na rzecz reformy Wigilii Paschalnej oraz obrzędów Wielkiego Tygodnia [1], co stanowiło pierwszy krok do zaadaptowania Mszału Rzymskiego do współczesnego sposobu myślenia.”
(Paweł VI, Konstytucja Apostolska Missale Romanum, 3 kwietnia 1969)
W ciągu ostatnich lat publikacje licznych studiów zajmujących się historią liturgicznej i teologicznej debaty lat 50-tych rzuciły nowe światło na formację oraz intencje (które nie zawsze były otwarcie deklarowane w tym czasie) tych, którzy byli faktycznymi autorami pewnych tekstów.
Co się tyczy reformy Wielkiego Tygodnia w latach 1955 oraz 1956, jest pożądanym rozważenie deklaracji, (w końcu upublicznionych) znanego lazarysty Annibale Bugniniego, jego bliskiego współpracownika, późniejszego sekretarza Consilium ad reformandam liturgiam o. Carlo Bragi oraz przyszłego kardynała Ferdinando Antonelliego, aby stwierdzić czy ich praca w dziedzinie reformy liturgicznej ma związek z szerszym teologicznym zamierzeniem oraz aby przeanalizować słuszność kryteriów stosowanych wówczas oraz późniejszych reformach. Rozważymy notatki oraz sprawozdania z dyskusji komisji przygotowawczej, zachowane głównie w archiwach Kongregacji Obrzędów oraz opublikowane ostatnio w monumentalnej pracy historyka liturgii Msgr. Nicoli Giampietro, które dokumentują przebieg debaty.
W październiku 1949 r. w Kongregacji Obrzędów utworzono komisję liturgiczną, która za swój przedmiot pracy miała ryt rzymski. Celem było zbadanie, czy ewentualne reformy są potrzebne; niestety, spokój potrzebny do takiej pracy nie był możliwy z powodu ciągłych próśb Episkopatów francuskiego oraz niemieckiego żądających natychmiastowych zmian z wielkim i nierozważnym pośpiechem. Kongregacja Obrzędów oraz Komisja uważały się za zobowiązane do zbadania kwestii horarium Wielkiego Tygodnia w celu zapobieżenia potencjalnemu powstaniu „autonomicznych celebracji”, w szczególności podczas Wigilii Wielkiej Soboty. W tym kontekście, koniecznym było przyjęcie ad experimentum dokumentu, który pozwalał na wieczorną celebrację obrzędów Wielkiej Sobory tzn. Ordo Sabbati Sancti [Porządek Wielkiej Soboty] z dnia 9 stycznia 1951 r. [2]. W latach 1948-1949 została utworzona Komisja pod przewodnictwem kard. Prefekta Clemente Micary, zastąpionego w 1953 r. przez kard. Gaetano Cicognaniego; obecni byli również Msgr. Alfonso Carinci, ojcowie Joseph Loew, Alfonso Albareda, Agostino Bea oraz Annibale Bugnini. W 1951 r. dołączył Msgr. Enrico Dante; w 1960 r. kard. Pietro Frutaz, o. Luigi Rovigatti, Msgr. Cesario d’Amato i wreszcie o. Carlo Braga [3]. Ostatni z nich był przez długi czas bliskim współpracownikiem Annibale Bugniniego; w 1955 r. oraz 1956 r. uczestniczył on w pracach Komisji nie będąc jednak członkiem [4] i był również, wraz ze wspominanym o. Bugninim, autorem historyczno-krytycznych oraz duszpasterskich artykułów na temat Wielkiego Tygodnia [5], które w końcu okazały się być „listami przewozowymi”, jeśli można się tak wyrazić, zmian, które nadeszły później.
Komisja pracowała w trybie tajnym oraz pod presją ze strony środkowoeuropejskich Episkopatów [6], jednak nie jest jasnym czy ich nacisk miał na celu wstrzymanie bądź też wsparcie Komisji. Stopień poufności był tak wielki, że nieoczekiwana i nagła publikacja Ordo Sabbati Sancti instaurati [„O odnowionym obrzędzie Wielkiej Soboty”] z 1 marca 1951 r. „była niespodzianką dla najwyżej postawionych osób w Kongregacji Obrzędów” [7], jak stwierdził członek Komisji Annibale Bugnini. Tenże o. Bugnini informuje nas także o niezwykłym sposobie, w którym rezultaty pracy Komisji nt. Wielkiego Tygodnia były przekazywane Papieżowi: „był informowany tak przez kard. Montiniego jak i co tydzień przez o. Bea, spowiednika Piusa XII. Dzięki temu można było osiągnąć ważkie wyniki nawet w okresie, gdy choroba Papieża powstrzymywała kogokolwiek innego od zbliżania się do niego” [8]. Papież cierpiał z powodu poważnej choroby żołądka, która wymagała długiej rekonwalescencji; tak więc nie był to kardynał Prefekt Obrzędów, odpowiedzialny za Komisję, który informowałby go, lecz kard. Montini oraz przyszły kardynał Bea, który miał odegrać wielką rolę w mających nadejść reformach.
Prace komisji zostały przedłużone aż do 1955 r., kiedy to, 16 listopada opublikowano dekret Maxima redemptionis nostrae misteria [„Największe Tajemnice naszego Odkupienia”], który miał wejść w życie podczas Wielkanocy następnego roku. Biskupi przyjęli te nowości na różne sposoby i za fasadą triumfalizmu nie szczędzili narzekań z powodu innowacji, co doprowadziło do zapoczątkowania sporej liczby próśb o zezwolenie zachowania tradycyjnych obrzędów [9]. Lecz w tym czasie maszyneria reformy liturgicznej była już puszczona w ruch i zatrzymanie jej okazało się być niemożliwym oraz niedopuszczalnym, co miały pokazać przyszłe wypadki.
Pomimo życzenia, aby liturgiści winni być, jak do tej pory, jednomyślni – potęgowanego przez pewną monolityczną postawę, która w latach 50-tych miała pokazywać jedność zamierzeń – podniosły się wiarygodne głosy protestu, jednakże osoby te zostały szybko zmuszone do milczenia pomimo ich kompetencji. Miało to miejsce nie tylko w przypadku pewnych Episkopatów, lecz również pewnych liturgistów, takich jak Leon Gromier, który będąc znanym z powodu swojego dobrze udokumentowanego komentarza na temat Caeremoniale Episcoporum [10] był również doradcą Kongregacji Obrzędów oraz członkiem Papieskiej Akademii Liturgii. W lipcu 1960 r., w Paryżu, podczas prowadzonej konferencji, wyraził swoje zdanie [na temat całości tego wszystkiego] w ożywiony, lecz dobrze uzasadniony sposób [11]. Papież Jan XXIII osobiście, w 1959 r., podczas celebracji Wielkiego Piątku w Santa Croce w Gerusalemme odprawiał [obrzędy Wielkiego Tygodnia] według tradycyjnych zwyczajów, dając w ten sposób dowód na to, że nie zgadza się z niedawno wprowadzonymi innowacjami i że dostrzega ich eksperymentalną naturę.
Pewne reformy wprowadzone eksperymentalnie w 1955 r. i 1956 r. zostały dokonane w sposób niedbały, co doprowadziło do ich łatwego poprawienia w reformie 1969 r. Lecz ten temat wymaga osobnego omówienia.
Ażeby naszkicować ważność reformy Wielkiego Tygodnia, tak liturgiczną oraz teologiczną, należy wspomnieć o komentarzu dostarczonym przez dwóch największych protagonistów tego przedsięwzięcia, tak że można będzie skoncentrować się na intencjach tych, którzy pracowali nad tym projektem. O. Carlo Braga, prawa ręka Annibale Bugniniego, który przez lata był u steru autorytatywnego przeglądu Ephemerides Liturgicae, określał reformę Wielkiej Soboty w śmiały sposób, nazywając ją „czołem taranu, który kruszy fortecę niewzruszonej dotąd liturgii” [13]. Przyszły kardynał Ferdinando Antonelli określił ją w 1956 r. jako „najważniejszy akt w dziejach liturgii od czasów św. Piusa V aż do dziś” [14].
SZCZEGÓŁOWE BADANIE INNOWACJI
Docieramy w tym punkcie do szczegółowej analizy [reform], która ukaże kilka najbardziej widocznych zmian wprowadzonych przez Ordo Hebdomadae Sanctae Instauratus [„Odnowiony porządek Wielkiego Tygodnia”] w latach 1955-1956 i która wyjaśni, dlaczego ta reforma stała się „czołem taranu” w sercu liturgii rzymskiej oraz „najważniejszym aktem od czasów Piusa V do teraz”.
Dla każdej z innowacji zamieszczony jest również komentarz, który opiera się tak bardzo jak to tylko możliwe na tym, co faktyczni autorzy tekstów potem stwierdzili; umieszczony jest również szkic praktyk tradycyjnych w danym punkcie.
---
[1] Kongregacja ds. Obrzędów, dekret „Dominicae Resurrectionis”, 09.02.1951: AAS 43, 1951, ss. 128nn..; Dekret „Maxima redemptionis nostrae mysteria”, 16.11.1955 AAS 47, 1955, ss. 838nn.
[2] N. Giampietro, „A cinquant’anni dalla riforma liturgica della Settimana Santa”, w: Ephemerides liturgicae, anno C, 2006, n. 3, s. 295.
[3] A. Bugnini, The Liturgical Reform (1948-1975), Rzym, 1983, ss. 17nn.
[4] C. Braga, „Maxima Redemptionis Nostrae Mysteria: 50 anni dopo (1955-2005)”, w: Ecclesia Orans, n. 23 (2006), s. 11; autor jasno potwierdza, że obserwował reformy z pierwszej ręki i aktywnie uczestniczył w pracach
[5] A. Bugnini, C. Braga, “Ordo Hebdomadae Sanctae instauratus” (Bibliotheca Ephemerides Liturgicae, sectio historica 25), Rzym 1956, dla historyczno-krytycznego komentarza zob.: Sacra Congregatio Rituum, section Historica, n. 90, De instauratione liturgica maioris hebdomadae. Positio: Typis Pol. Vaticanis, 1955. Dla opublikowanych pracy Annibale Bugniniego, które miały przygotować do reform, zob.: A. Bugnini: „De solemni Vigilia Paschali instauranda. Commentarium ad decretum 9 febr. 1951”, w: Ephemerides Liturgicae 65 (1951) suppl. ad fasc. I (opublikowane również w kolekcji Bibliotheca Ephemerides Liturgicae, sectio historica 24); “Il primo esperimento della Veglia Pasquale restaurata”, w: Ephemerides Liturgicae 66 (1952).
[6] N. Giampietro, wyżej cyt., p. 300.
[7] A. Bugnini, „The Liturgical Reform”, p. 19
[8] jw.
[9] N. Giampietro, wyżej cyt. pp. 320-327; pozwolono jednak zachować tradycyjny obrzęd w Ziemi Świętej do roku 2000.
[10] L. Gromier, „Commentaire du Caeremoniale Episcoporum”, Paris 1959.
[11] L. Gromier, Semaine Sainte Restaurée, w Opus Dei, 1962 n. 2, pp. 76-90. Oryginał francuski dostępny na http://civitas.dei.pagesperso-orange.fr/gromier_fr.htm, zaś tłumaczenie angielskie na http://civitas.dei.pagesperso-orange.fr/gromier.htm
[12] Zob. dołączone fotografie i potwierdzene dane przez Mgr Bartolucciego, który otrzymał polecenie od Mgr Dantego, by używać tradycyjnych obrzędów; P. Cipriani, S. Carusi, edd., „Intervista a Mons. Domenico Bartolucci, su Disputationes Theologicae” (http://disputationes-theologicae.blogspot.com/2009/08/mons-bartolucci-interviene-sulla.html i przetłumaczone przez Rorate Caeli na język angielski: http://rorate-caeli.blogspot.com/2009/08/bombshell-of-interview-mons-domenico.html)
[13] C. Braga, wyżej cyt., p. 33.
[14] F. Antonelli, „La riforma liturgica della Settimana Santa: importanza attualità prospettive” w La Restaurazione liturgica nell’opera di Pio XII. Atti del primo Congresso Internazionale di Liturgia Pastorale, Assisi- Roma, 12-22.09.1956, Genova 1957, pp. 179-197, cytowane w: C. Braga, cyt. wyż, p. 34.
piątek, 30 marca 2012
Lublin: Msze w kwietniu
5 kwietnia (czwartek), 17:30 - Wielki Czwartek;
6 kwietnia (piątek), 17:30 - Wielki Piątek;
7 kwietnia (sobota), 20:00 - Wielka Sobota;
8 kwietnia (niedziela), 9:00 - Zmartwychwstanie Pańskie;
czwartek, 29 marca 2012
Triduum 2012 w Otwocku
Wielki Czwatek 20:30 (ks. Tomasz Połomski),
Wielki Piątek 16:00 (o. Krystyn Mroczka OFM)
Wielka Sobota 21:00 (ks. Mirosław Mikulski),
kościół MB Królowej Polski w Otwocku (Kresy)
ul. Czerska 21
dolny kościół
(w przyszłym roku zapewne już w wyremontowanym na nasze potrzeby kościele dolnym w Józefowie)
Źródło
wtorek, 27 marca 2012
Liber notarum - Jan Burchard
sobota, 24 marca 2012
Fotorelacja z prymicji ks. Sergiusza Orzeszko IDP
piątek, 23 marca 2012
Crux Fidelis - Pieśni o Krzyżu Świętym
Więcej informacji o wykonawcach: www.perfugium.pl.
czwartek, 22 marca 2012
Hebdomada Sancta. Obrzędy Wielkiego Tygodnia dla wiernych
Jako tytuł przelewu należy wpisać Triduum Sacrum
środa, 21 marca 2012
Rekolekcje Wielkopostne w Łodzi
Program:
25.03.12. godz. 16.00, temat konferencji: Modlitwa oczyszczenia,
26.03.12. godz. 19.00, temat konferencji: Modlitwa oświecenia,
27.03.12. godz. 19.00, temat konferencji: Modlitwa zjednoczenia.
poniedziałek, 19 marca 2012
Rekolekcje wielkopostne Tradycji Łacińskiej w Warszawie
Nauki rekolekcyjne głoszone będą podczas Mszy świętej sprawowanych:
22 III 2012 - czwartek - godz. 9:15 oraz 19:30
23 III 2012 - piątek - godz. 9:15 oraz 19:30
24 III 2012 - sobota - godz. 9:15 oraz 15:30
Podczas każdej Mszy świętej będzie możliwość przystąpienia do św. spowiedzi z przerwą na kazanie.
niedziela, 18 marca 2012
sobota, 17 marca 2012
Z redakcyjnej poczty (VI) - Niedziela Laetare
czwartek, 15 marca 2012
"Msza rzymska przez wieki", część 1
wtorek, 13 marca 2012
Liturgia papieska - obrzęd Podniesienia
poniedziałek, 12 marca 2012
Codzienna Msza święta trydencka w Lublinie
sobota, 10 marca 2012
Pielgrzymka do Trewiru
Pielgrzymka wspólnot Ecclesia Dei do Świętej Szaty w Trewirze
Z Jego Eminencją Walterem kard. Brandmüllerem
w dniach 20-22 kwietnia 2012
Biskup Trewiru, JE Stephan Ackermann wystosował zaproszenie na okres od 13 kwietnia do 13 maja 2012 dla pielgrzymów zmierzających do Świętej Szaty. Tematem pielgrzymki jest „Połączcie to, co podzielone”. W tym okresie oczekuje się w Trewirze do miliona pielgrzymów.
W weekend 20-22 kwietnia 2012 zaplanowana jest pielgrzymka wszystkich wspólnot, parafii oraz grup, które przywiązane są do tradycyjnej liturgii łacińskiej (nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego), do czego chcielibyśmy zaprosić w szczególny sposób.
Podczas pielgrzymki tych wspólnot wszystkie liturgie będą odprawiane w tradycyjnej formie łacińskiej. Święta Szata, którą Helena, matka cesarza Konstantyna przywiozła do Trewiru, jest szatą Naszego Pana, którą miał on na sobie podczas Męki i przez którą żołnierze wymierzali mu razy. Szata ta jest jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa. Święta Szata jest pokazywana bardzo rzadko, w ubiegłym wieku jedynie w latach 1933, 1959 oraz 1996. Trewir, najstarsze miasto biskupie w Niemczech, posiada również inne święte przybytki, które odwiedzimy jako pielgrzymi. Jedyny grobowiec Apostoła na północ od Alp, św. Macieja, jest zlokalizowany w Bazylice nazwanej jego imieniem. Innym świętym miejscem jest kościół św. Paulina. Św. Paulin był jednym z wyróżniających się biskupów zachodnich, który zginął jako męczennik w walce o Boskość Chrystusa. W tym samym kościele znajdują się groby niezliczonych innych męczenników z Trewiru. Oddali oni swoje życie za wiarę podczas panowania cesarza Dioklecjana w roku 286, zachowując wierność Chrystusowi.
Jako organizator pielgrzymki wspólnot Ecclesia Dei, serdecznie zapraszam Was w imieniu wszystkich tych wspólnot do pielgrzymowania do Świętej Szaty w dniach 20-22 kwietnia 2012. Przybywajcie w jak największej liczbie!
Trewir oraz Kell am See, w Święto Epifanii 2012
ks. Nikolaus Gorges FSSP
Program pielgrzymki wspólnot Ecclesia Dei do Świętej Szaty w Trewirze
wszystkie obrzędy będą celebrowane w tradycyjnej formie łacińskiej
w dniach 20-22 kwietnia 2012
Piątek, 20 kwietnia 2012
O godz. 16:30 poświęcenie w Bazylice św. Macieja (Matthiasstraße), w miejscu jedynego grobowca apostolskiego na północ od Alp, grobowca Apostoła św. Macieja, spoczywającego wraz z pierwszymi biskupami ziemi niemieckiej: św. Euchariuszem, św. Waleriuszem oraz św. Maternusem, uczniami św. Piotra Apostoła.
Sobota, 21 kwietnia 2012
O godz. 10.00 uroczysta Msza św. Pontyfikalna w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele św. Maksymina (Maximinstraße), celebrans: Walter kard. Brandmüller z Rzymu
Służba liturgiczna: Bractwo Kapłańskie św. Piotra
Po tym: uroczysta procesja przez miasto Trewir do katedry, gdzie Święta Szata Chrystusa zostanie pokazana wiernym; oddawanie jej czci
O godz. 16.30 uroczyste Nieszpory Pontyfikalne wraz z Adoracją Eucharystyczną
Celebrans: Walter kard. Brandmüller
Służba liturgiczna: Instytut Chrystusa Króla
Niedziela, 22 kwietnia 2012
O godz. 7.00 oraz 8.00 poranne Msze prywatne w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele św. Maksymina
9.30: Statio u św. Paulina (Balthasar-Neumann-Straße) oraz odwiedzenie grobów męczenników w krypcie. Następnie procesja do św. Maksymina (ok. 150m)
10.15: Uroczysta Msza św. w kościele św. Maksymina zamykająca naszą pielgrzymkę
Uwagi dla duchownych:
Duchowni są proszeni o uczestnictwo w liturgiach, ubierając swoje rokiety i sutanny, a podczas czci oddawanej Świętej Szacie – czerwone stuły
Msza Pontyfikalna będzie celebrowana w kolorze czerwonym – Msza wotywna o św. Szacie
Nieszpory Pontyfikalne – w bieli – pierwsze nieszpory niedzieli
Prywatne celebracje Mszy będą miały miejsce, począwszy od wczesnego ranka, 20 i 21 kwietnia w kościele św. Paulina oraz, jeżeli zajdzie taka potrzeba, w kościele św. Maksymina.
Wstępna rejestracja pod wymienionymi poniżej adresami. Ustalenie daty i czasu jest konieczne.
Od 14 kwietnia do do 12 maja 2012, podczas całego trwania pielgrzymki będzie odprawiana Msza św. w tradycyjnej formie łacińskiej w kaplicy „Helenenhaus”, Windmühlenstraße 6, Trewir, codziennie o godz. 17.00, w niedziele o godz. 9.00 oraz o godz. 17.00
W sprawie zakwaterowania, proszę skontaktować się z poniższymi adresami:
Informacja Turystyczna w Trewirze, An der Porta Nigra, 54290 Trier
E-Mail: info@trier-info.de Fax: 0651-97808-88
Tel: 0651-97808-16 or 0651-97808-14
Informacja Turystyczna Konz, Granastraße 22, 54329 Konz
E-Mail: info-konz@saar-obermosel.de
Telephone 06501-6018040, Fax: 06501-6018042
Informacja Turystyczna Saarburg, Graf-Siegfried-Straße 32, 54439 Saarburg
E-Mail: info-saarburg@saar-obermosel.de
Telephone: 06581-995980, Fax: 06581-9959829
Informacja Turystyczna, Bitburger & Speicherer Land, Postf.1662, 54626 Bitburg
E-Mail: info@eifel-direkt.de
Telephone: 06561-94340, Fax: 06561-94342
Informacja Turystyczna Hermeskeil, Postfach 1164, 54401 Hermeskeil
E-Mail: info@hermeskeil.de
Telephone: 06503-9535-0, Fax: 06503-9535-2
Dojazd pociągiem:
Główny dworzec kolejowy znajduje się na skraju centrum miasta, ok. 200m od kościoła św. Maksymina
Dojazd autokarem:
Proszę skontaktować się z nami przez adres poniżej, żeby poinformować nas o swojej pielgrzymce autokarem. Dla wysiadania są dostępne miejsca parkingowe przy dworcu głównym (200m od kościoła św. Maksymina) i przy Stacji Autobusowej Pielgrzymów „Weberbach” (za katedrą). Autobusy muszą parkować w wyznaczonych do tego miejscach poza miastem.
Ważne: przy stacji „Weberbach” autobusy mogą zjawić się dopiero gdy zbierze się cała grupa pielgrzymów.
Następujące pielgrzymki autokarowe wybierają się do nas, według naszej obecnej wiedzy:
- Berlin: Institut St. Philipp Neri, Tel: 030-20606680
- Stuttgart-Neckarsulm-Oberflockenbach: P. Michael Ramm: Tel.: 0711-5507557
- Mainz: Mrs Heger: Tel.: 06134-230285
- Wien-Linz-Salzburg: P. Zimmer: Tel.: 0699-10312224
- Zürich: P. Martin Ramm: Tel.: 044-7723933
- St.Pelagiberg-Ostschweiz: P. Dreher: Tel.: 071-4300260
- Luzern: Pfr. Hauser: Tel.: 052-558633
Dojazd samochodem:
Najprawdopobniej znajdziecie Państwo miejsce do zaparkowania poza centrum miasta, a do samego centrum stamtąd dojedziecie komunikacją miejską.
Posiłki:
Pielgrzymi mogą spożyć posiłki w “Palastgarten” (za katedrą), gdzie ustawione będą duże namioty
Transparenty i stroje własne parafii, organizacji grup są mile widziane.
Wszystkie zapytania dotyczące pielgrzymki wspólnot Ecclesia Dei do Świętej Szaty, rejestracji pielgrzymek autokarowych, załatwiania zakwaterowania, Mszy prywatnych i innych, proszę kierować do komitetu organizacyjnego dostępnego pod poniższymi adresami:
- Język niemiecki: ks. Nikolaus Gorges (organizator),
Tylko pod telefonem: +49-6589-919690
- Język Francuski: pani Mirjam Isenmann,
E-Mail: mirjamisenmann@gmx.net
- Języki niemiecki i włoski: o. Daniel Bartels,
E-Mail: danielbartels@t-online.de
- Języki niemiecki i hiszpański: pan Raoul Meurer,
E-Mail: revista.pse.ik@googlemail.com
- Język angielski: pan Dirk Leinenbach,
E-Mail: don.pasqual@web.de
Dalsze informacje po niemiecku, francusku i angielsku, wraz z mapą Trewiru dla pielgrzymów, można znaleźć pod adresem: www.pro-sancta-ecclesia.de
Podczas organizacji pielgrzymki polegamy na Waszej pomocy, prosimy więc o wsparcie finansowe dowolnym wkładem:
Kto. Nr. 810 119 700 - BLZ 600 100 70
Bank: Postbank - Odbiorca: Initiativkreis St. Ambrosius
IBAN: DE32 6001 0070 0810 1197 00 - BIC: PBNKDEFF
Organizacja pielgrzymki: ks. Nikolaus Gorges, Ruwerstraße 46,
54427 Kell am See, phone: +49-6589-919690
Organizacje i grupy, które potwierdziły swój udział w pielgrzymce jak dotąd:
Priestly Fraternity of Saint Peter, Institute Christ the King Sovereign Priest, Institute St.
Philipp Neri, Servi Jesu et Mariae, Catholic Scouts of Europe, Initiativkreisvereinigung,
Pro Europa Christiana, Pro Sancta Ecclesia, Trierer Bündnis für Lebensrecht und
Menschenwürde
Tłumaczenie z angielskiego: Krzysztof Postek.
Źródło: Foederatio Internationalis Una Voce / Una Voce Polonia
Opera omnia Benedykta XVI - Teologia liturgii
Liturgia stanowi szczególną przestrzeń spotkania Boga i człowieka, a Joseph Ratzinger potrafi o tym przekonywać. Sam Autor zdecydował, że chociaż w systematycznym treściowym układzie całości tom o liturgii ma numer 11, to jednak ukazuje się jako wprowadzający.
piątek, 9 marca 2012
„Liturgia będzie piękna, gdy jest prawdziwa i autentyczna”
Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: „Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza” (Mk 9, 2-5).