środa, 4 lutego 2009

Kard. Cañizares: Prawdziwa odnowa liturgii polega na przyjęciu tradycji

Poniżej zamieszczamy fragment wywiadu z Antonio kard. Cañizaresem Llovera, Prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który ukazał się 28 stycznia br. na łamach dziennika L'Osservatore Romano.


Benedykt XVI bardzo podkreślał charakter tradycji jako elementu konstytutywnego wiary Kościoła. W swoich katechezach o Ojcach Kościoła, w swoich homiliach i w swoich przemówieniach ciągle jest obecna ta myśl.


Istotnie, przede wszystkim tradycja; wydarzeniem fundamentalnym tradycji jest Eucharystia. Mówi o tym św. Paweł: „Przekazuję wam to, co otrzymałem”. Eucharystia jest fundamentalnie tradycją, darem jedynej rzeczywistości, którą Kościół ma i która tworzy Kościół, Jezusa Chrystusa. I Kościół Jezusa Chrystusa był i będzie zawsze tradycją, a nigdy przerwaniem tego, co odziedziczył. Niektórzy uważali, że reforma soborowa skończyła z poprzednią liturgią, ale w rzeczywistości jest odwrotnie: chodziło o przekazanie tego, co się otrzymało, z wiernością i oczywiście z naturalnym unowocześnieniem niektórych form, które tego potrzebowały. Dlatego myślę, że prawdziwa odnowa liturgii polega na przyjęciu tradycji, umożliwiając, aby Kościół był w stanie dać to, co jest jego bogactwem, życiem i myślą, to, co przetwarzało historię i wytworzyło nową ludzkość. Liturgia jest pamięcią, ale pamięcią nie nieruchomej przeszłości, przeciwnie: czegoś, co się realizuje wobec nas i co ma jeszcze dojść do swojej pełni.

Tłumaczenie: ks. Krzysztof Tyburowski