piątek, 28 grudnia 2012

Rekolekcje o tajemnicy przebóstwienia człowieka

Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683, w ramach swej działalności formacyjnej, zaprasza na rekolekcje dla tych, którzy chcą żyć ewangelicznym radykalizmem we współczesnym świecie.

Poprzez milczenie, ascezę, rozmyślanie i udział w Ofierze Mszy św. uczestnicy rekolekcji będą  rozważać tajemnicę: W jaki sposób Chrystus nas spotyka? Osoba ludzka - osoba chrześcijanina: tajemnica naszego przebóstwienia.

Rekolekcje odbędą się w dniach 7-10 lutego 2013 roku w Sulejówku koło Warszawy w Domu Rekolekcyjnym księży Marianów

Rekolekcje poprowadzi o. Grégoire Plus ze Wspólnoty św. Jana. ceniony duszpasterz i rekolekcjonista. W 1994 roku wstąpił do Wspólnoty św. Jana. Posługiwał kolejno na Litwie, w USA, na Filipinach. Wykładał teologię i filozofię w uniwersytetach i seminariach duchownych, a także na zaproszenie licznych kongregacji zakonnych. Blisko związany z siostrami Misjonarkami Miłości, nad którymi sprawował opiekę duszpasterską i formacyjną w Indiach, Malezji, Singapurze i Papui Nowej Gwinei. Od dwóch lat mieszka we Francji, aktualnie w Awinionie. Jest autorem książki filozoficznej pt. Czy żyjesz w rzeczywistości? Nasze ludzkie doświadczenie, ścieżka do mądrości – publikacji wykorzystywanej w formacji zarówno seminarzystów, jak i katolików świeckich.

Informację o koszcie uczestnictwa w rekolekcjach i możliwości zapisu na stronie organizatorów

CKiT organizuje także rekolekcje rodzinne Mężczyzną i niewiastą stworzył ich, o których informowaliśmy już w naszym portalu.

czwartek, 27 grudnia 2012

Boże Narodzenie w Instytycie św. Filipa Neri

Bożonarodzeniowa liturgia w berlińskim kościele św. Afry, w którym posługują kapłani i bracia z Instytutu św. Filipa Neri, miała jak zwykle bardzo uroczystą oprawę.

Rozpoczęło ją nabożeństwo wigilijne, podczas którego odśpiewano Martyrologium:



Następnie miała miejsce adoracja Dzieciątka w żłóbku i uroczysta Msza święta pasterska z asystą wyższą:



Obchody zwieńczyła Msza święta w dzień Bożego Narodzenia, podczas której chór Palestrina Ensemble Berlin wykonał ,Missa Hercules Dux Ferrariae autorstwa Josquina des Preza, a także proprium gregoriańskie.



Więcej zdjęć, a także nagrania audio śpiewów mszalnych - na stronie instytutstphilippneriberlin.blogspot.com.

środa, 26 grudnia 2012

Msza roratnia w płockim seminarium

We wtorek, 18 grudnia 2012, w kaplicy pw. świętego Stanisława Kostki, ks. infułat Aleksander Pasternakiewicz odprawił dla kleryków WSD w Płocku Mszę Świętą wotywną o Matce Bożej w Adwencie Rorate w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Asystę liturgiczną i chór stanowili klerycy.





W ramach przygotowania do kapłaństwa w płockim seminarium istnieje możliwość nauczenia się sprawowania liturgii trydenckiej i co roku wspólnotę seminaryjną opuszcza kilku neoprezbiterów, którzy potrafią odprawić taką Mszę.

Zdjęcia otrzymaliśmy od naszego Czytelnika.

wtorek, 25 grudnia 2012

Msza trydencka w Klebarku Wielkim

W II dzień oktawy Bożego Narodzenia - św. Szczepana - 26 grudnia, w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Klebarku Wielkim k. Olsztyna, o godzinie 16.00, zostanie odprawiona Msza święta wg Mszału bł. Jana XXIII.

Informację o Mszy otrzymaliśmy od naszego Czytelnika na Facebook'u

środa, 19 grudnia 2012

Oktawa Bożego Narodzenia w Trójmieście

W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia (26. grudnia)  - święto św. Szczepana, męczennika - o godzinie 15.00 w kościele pw. św. Brata Alberta w Gdańsku Przymorzu zostanie odprawiona solenna Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. 


Pozostałe Msze w oktawie Bożego Narodzenia:
  • 27 grudnia (św. Jana) - godz. 19.15 - Msza św. w Sopocie.
  • 30 grudnia (Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia) - godz. 19.15 - Msza św. w Brzeźnie.
  • 1 stycznia (Oktawa Bożego Narodzenia) - godz. 19.15 - Msza św. w Brzeźnie.

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Tradycyjne nieszpory w Lublinie - nagranie i zdjęcia

22 listopada w Lublinie, w ramach Tygodnia Muzyki Chrześcijańskiej Cecylianka, miały miejsce uroczyste nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie.

Organizatorzy spodziewali się się ok. 100 gości, optymistycznie przygotowali jednak 200 modlitewników, których, jak okazało się, że mimo wszystko zabrakło. Barokowy, seminaryjny kościół pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa był całkowicie wypełniony wiernymi, z czego dużą część stanowili ludzie młodzi. Cieszyła również obecność wielu kapłanów. Przed nieszporami miał miejsce występ scholi Vox Iucunda z Lubelskiego Środowiska Tradycyjnej Liturgii Rzymskiej, która zapewniała również  oprawę muzyczną liturgii.


Celebransem był ks. dr. Piotr Paćkowski, dobrze znany w lubelskim środowisku, kapłan Diecezji Siedleckiej i pracownik Instytutu Muzykologii KUL. Asystowali mu lubelscy diakoni, a posługę liturgiczną zapewnili klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.


Psalmy były wykonywane w języku polskim, dzięki czemu cały kościół włączał się w śpiew. Ze wszystkich wydarzeń, które w ramach Cecylianki odbywały się w kościele, ten wieczór zgromadził najwięcej ludzi.


Nieszpory oraz odbywające się bezpośrednio po nich wystawienie Najświętszego Sakramentu zostały nagrane i udostępnione w sieci:




czwartek, 13 grudnia 2012

Msza św. w rycie dominikańskim w Rzeszowie

Zgodnie z zapowiedzią, w dniach 8 i 9 grudnia odbyły się w rzeszowskim kościele Św. Krzyża Rekolekcje Adwentowe, które poprowadził o. Marek Grzelczak OP przeor klasztoru w Gidlach. Ojciec Rekolekcjonista odprawiał Msze św. w tradycyjnym rycie dominikańskim. 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP została odprawiona Msza św. czytana, natomiast w niedzielę 9 grudnia - Msza św. śpiewana. Podczas niedzielnej Mszy św. śpiewy wykonywała schola Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej.








wtorek, 11 grudnia 2012

Rekolekcje adwentowe w polskich środowiskach Tradycji - uzupełnienie

Jak co roku w Adwencie w miejscach, gdzie regularnie odprawiania jest Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, organizowane są rekolekcje i dni skupienia dla wiernych przywiązanych do tradycyjnej liturgii i duchowości. Pierwsze z nich rozpoczną się już w ten weekend.

Tradycyjne rekolekcje adwentowe w Białymstoku odbędą się w dniach 14-16 grudnia. Naukę rekolekcyjną głosić będzie ksiądz Grzegorz Śniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza. Porządek Mszy:
  • 14 XII. - Piątek godz. 17:00 -  kościół Najświętszego Imienia Maryi w Białymstoku ul. Szkolna 1
  • 15 XII  - Sobota godz. 10:30 - kościół Najświętszego Imienia Maryi w Białymstoku ul. Szkolna 1
  • 16 XII  - Niedziela godz. 13:30 - katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku w "starym kościele"
Przed Mszami można skorzystać z Sakramentu Pokuty.

===

W dniach 13-15 XII odbędą się w Lublinie obędą się rekolekcje adwentowe głoszone podczas Mszy Świętych w klasycznym rycie rzymskim. Rekolekcje prowadzić będzie ks. Mariusz Drygier, temat nauk brzmi: "Co mówi Duch do Kościołów?" (Ap 2,7). Msze Święte z naukami odbywać się będą codziennie o 17.30.

Źródło: Facebook

===

Rekolekcje adwentowe Duszpasterstwa Wiernych Liturgii Łacińskiej w Krakowie odbędą się w dniach 16 oraz 17 grudnia (niedziela, poniedziałek) na Mszach św. o godz. 19.15. Tegorocznym rekolekcjonistą jest o. Stanisław Bafia CSsR, wykładowca filozofii średniowiecznej na UP JPII w Krakowie."

Źródło: fssp.pl
 
===
 
Wcześniej informowaliśmy o rekolekcjach w Rzeszowie, Opolu, Łodzi i dniu skupienia w Brwinowie. 

Zachęcamy inne środowiska Tradycji do wysyłania na adres Redakcji informacji o rekolekcjach w swoim środowisku. 

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Obłóczyny w Instytucie św. Filipa Neri

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Instytucie św. Filipa Neri odbyła się ceremonia obłóczyn nowego członka wspólnoty, Sebastiana Hartwiga, rodowitego berlińczyka.

Brat Sebastian rozpoczął studia filozoficzne w ramach Akademii kard. Baroniusza.





 
Więcej zdjęć oraz nagrania części zmiennych w wykonaniu instytutowej scholi gregoriańskiej można znaleźć polskojęzycznej stronie Instytutu.

sobota, 8 grudnia 2012

Renowacja ołtarza - powrót do przeszłości

Jak informowaliśmy już jakiś czas temu, Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Białymstoku, kierowane przez księdza Grzegorza Śniadocha IDP, otrzymało pod swoją opiekę kościół pw. Imienia NMP i Św. Stanisława biskupa męczennika. Świątynia ta, od jakiegoś czasu nieużywana, wymaga zabiegów remontowych i dostosowujących ją do potrzeb tradycyjnej liturgii. Część z tych prac została już wykonana przez wiernych z Białegostoku. 

Prezbiterium w chwili przejęcia kościoła


Przywracanie dawnego układu prezbiterium
Rekonstrukcja stopni ołtarza
Ołtarz przywrócony na dawne miejsce
Odnowione stopnie ołtarza
Prezbiterium w trakcie remontu
Zdjęcie wykonane w I Niedzielę Adwentu
Wszystkie fotografie pochodzą z facebook'owego profilu Środowiska na rzecz rozwoju Tradycji Katolickiej w Archidiecezji Białostockiej. Tradycjonaliści z Podlasia prowadzą także własną stronę internetową, na której oprócz informacji bieżących można znaleźć szereg interesujących materiałów, m.in. egzorty liturgiczne dotyczące zachowania i stroju w kościele czy postaw wiernych w czasie Mszy św

czwartek, 6 grudnia 2012

Rekolekcje adwentowe w polskich środowiskach Tradycji

Jak co roku w Adwencie w miejscach, gdzie regularnie odprawiania jest Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, organizowane są rekolekcje i dni skupienia dla wiernych przywiązanych do tradycyjnej liturgii i duchowości. Pierwsze z nich rozpoczną się już w ten weekend.

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Rzeszowie serdecznie zaprasza na rekolekcje i Msze w rycie dominikańskim. Szczegóły plan tych rekolekcji podaliśmy już na naszym portalu.

===

Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej zaprasza na rekolekcje adwentowe w dniach 9-11 grudnia, które wygłosi ks. Piotr Kuc, Oficjał Sądu Diecezji Opolskiej. Msze święte w rycie trydenckim z naukami rekolekcyjnymi sprawowane będą:
  • 9 grudnia o godz. 18.30 - Veni Creator i Msza śpiewana
  • 10 grudnia o godz.19.30 - Msza roratnia
  • 11 grudnia o godz. 19.30 - Msza roratnia
===

Podajemy plan rekolekcji adwentowych w Roku Wiary dla wiernych tradycji łacińskiej Archidiecezji Łódzkiej:

  • 14 grudnia (piątek), godz.18:45 - msza św. recytowana z nauką
  • 15 grudnia (sobota), godz.18:45 - msza św. recytowana z nauką
  • 16 grudnia (niedziela), godz.15:30 - msza św. śpiewana z nauką

Rekolekcje poprowadzi ks. dr Jacek Kacprzak, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Codziennie w czasie trwania rekolekcji będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

Źródło: tridentina.pl

===

W niedzielę Gaudete, 16 grudnia br., ks. dr Piotr Paćkowski z KUL odprawi w kościele parafialnym w Brwinowie Mszę o godz. 15.00, a następnie wygłosi naukę adwentową pt. "Wiara, nadzieja i miłość - trzy cnoty Boskie".

Zachęcamy inne środowiska Tradycji do wysyłania na adres Redakcji informacji o rekolekcjach w swoim środowisku. 

Rekolekcje Adwentowe w rycie dominikańskim w Rzeszowie

W sobotę 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele św. Krzyża w Rzeszowie przy ul. 3 Maja rozpoczynają się Rekolekcje Adwentowe organizowane przez Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej. W tym dniu o godz. 19:30 oraz w dzień następny, tj. w niedzielę 9 grudnia o godz. 15:00 Mszę św. w tradycyjnym rycie dominikańskim odprawi oraz nauki rekolekcyjne głosił będzie o.Marek Grzelczak OP, przeor klasztoru w Gidlach. Tytuł rekolekcji: „O więzi duszy z Bogiem”. Bezpośrednio po Mszy św. w niedzielę Ojciec Rekolekcjonista wygłosi dodatkową naukę.

środa, 5 grudnia 2012

Msza w obecności biskupa w Opolu

W niedzielny wieczór, 2 grudnia, wspólnota wiernych przywiązanych do dawnej tradycji liturgicznej z Opola przeżyła bardzo podniosłe i radosne za razem chwile.

W zastępstwie niemogącego przybyć biskupa ordynariusza Andrzeja Czai, do kościoła św. Sebastiana przybył biskup pomocniczy Diecezji Opolskiej – Paweł Stobrawa. Wraz z bardzo licznie zgromadzonymi wiernymi, Jego Ekscelencja wziął udział w uroczystej Mszy świętej z asystą wyższą, którą celebrował opiekujący się na co dzień opolską grupą tradycjonalistów ks. Sebastian Krzyżanowski. Funkcje lewitów pełnili kapłani diecezjalni: ks. Ryszard Kościelny i ks. Tomasz Jałowy, asystę niższą stanowili ministranci na stałe posługujący w Opolu. Śpiewy gregoriańskie poprowadziła Schola Cantorum Santci Ioseph z Wrocławia.

Modlitwy u stopni ołtarza
W kazaniu biskup Stobrawa, nawiązując do odczytanej wcześniej Ewangelii, mówił o tym, że Adwent, poza wymiarem historycznym, ma także aspekt eschatologiczny. Ma nam przypominać o obowiązku oczekiwania nie tylko na nadchodzące święta, ale przede wszystkim na powtórne przyjście Pana Jezusa przy końcu czasów. Zwrócił także uwagę na fakt postępującej laicyzacji kultury i obyczaju, objawiającej się między innymi tym, że w niedziele obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej coraz częściej przegrywa z wyjazdem na zakupy w galerii handlowej.

Offertorium
Na zakończenie Najświętszej Ofiary zgromadzeni wyśpiewali swoją radość słowami maryjnego kantyku Magnificat, a Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa pontyfikalnego. 


Więcej zdjęć z uroczystości można zobaczyć w internetowej galerii Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej.

sobota, 1 grudnia 2012

Roraty tradycyjne w bydgoskim Sacré Coeur

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Piastowskim w Bydgoszczy będą sprawowane tradycyjne Roraty w klasycznym rycie rzymskim. 

Przez cały Adwent, Msza roratnia odprawiana będzie codziennie, od poniedziałku do soboty, o godzinie 6.00

Liturgia poprzedzona będzie poprzedzona śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 5.45.

Homilie patrystyczne starego brewiarza

Kontynuujemy publikowanie cyklu tłumaczeń homilii patrystycznych z Breviarium Romanum 1962 autorstwa pana Andrzeja Skurdo. Tym razem są to teksty homilii świąt obchodzonych tylko w niektórych diecezjach Polski.

    środa, 28 listopada 2012

    Biskup na Mszy trydenckiej w Opolu

    Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej informuje, że w I Niedzielę Adwentu, 2 grudnia 2012, wspólnotę wiernych przywiązanych do starej liturgii gromadzącą się co tydzień w kościele św. Sebastiana w Opolu, nawiedzi Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Czaja. 

    Wydarzenie to, oprócz aspektu duchowego, ma także znaczenie historyczne - po raz pierwszy od reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim II ordynariusz Diecezji Opolskiej będzie brać udział we Mszy świętej sprawowanej w rycie trydenckim.

    Plan wizyty:

    18.00 - oczekiwanie na przybycie i powitanie Księdza Biskupa, uroczysta procesja, przedstawienie grupy Czcigodnemu Gościowi przez duszpasterza.

    18.30 - uroczysta Msza święta sprawowana w asyście diakona i subdiakona z kazaniem Księdza Biskupa i błogosławieństwem pontyfikalnym.


    Mszę świętą celebrować będzie ks. Sebastian Krzyżanowski, opiekun opolskich tradycjonalistów. Oprawę muzyczną liturgii zapewni Schola Cantorum Santci Ioseph z Wrocławia.

    niedziela, 25 listopada 2012

    Papieska Komisja odpowiada

    Jeden z naszych czytelników podzielił się z nami korespondencją z Papieską Komisją Ecclesia Dei Kongregacji Nauki Wiary. Do Stolicy Apostolskiej zostały wysłane dwa pytania w języku angielskim:

    1. Is it possible to fulfill the Sunday obligation by participating in a Mass celebrated by a priest from Society of St. Pius X, if the participant is not "against the validity or legitimacy of the Holy Mass or the Sacraments celebrated in the forma ordinaria or against the Roman Pontiff as Supreme Pastor of the Universal Church" and this is the only opportunity in the local area to participate in the Mass in forma extraordinaria (which the participant is highly devoted to)?

    2. Do the decree of Sacred Congregation of Rites (no. 4184) and the decision of Pontifical Comission ‘Ecclesia Dei’ (no. 24/92), concerning the possibility of serving as a subdeacon during the Mass in forma extraordinaria, apply also to diocesean seminarians (who are not seminarians of the institutes erected by Pontifcial Commision 'Ecclesia Dei') who wear clerical clothing?


    Można je przetłumaczyć na język polski w następujący sposób:

    1. Czy jest możliwe wypełnienie obowiązku niedzielnego poprzez uczestnictwo w Mszy odprawianej przez księdza z Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, jeśli uczestnik "w żaden sposób nie popiera ani też nie należy do grup wyrażających sprzeciw co do ważności bądź prawowitości Mszy św. czy sakramentów sprawowanych w forma ordinaria oraz uznaje Papieża za najwyższego Pasterza Kościoła powszechnego" (w oryginale jest to dosłowny cytat z instrukcji Universae Ecclesiae pkt. 19 - przyp. NRL) w sytuacji gdy jest to dla wiernego jedyna możliwość uczestnictwa w Mszy w formie nadzwyczajnej w najbliższej okolicy (do której to formy wierny jest bardzo przywiązany)?

    2. Czy dekret Świętej Kongregacji Obrzędów (nr. 4184) oraz decyzja Papieskiej Komisji Ecclesia Dei (nr 24/92) dotyczące możliwości asystowania do Mszy jako subdiakon dotyczą także seminarzystów diecezjalnych (nie będącymi seminarzystami instytutów erygowanych przez Papieską Komisję Ecclesia Dei), którzy noszą już strój duchowny?

    Zamieszczamy odpowiedź z dnia 6 listopada:



    Odpowiedź na powyższe pytania można przetłumaczyć w następujący sposób:

    Ad. 1
    W odpowiedzi na pierwsze pytanie, Dykasteria ograniczy się jedynie do odesłania do listu z 10 marca 2009 r. napisanego przez papieża Benedykta XVI do braci biskupów, w którym to liście stwierdzono:
    Dopóki Bractwo nie ma żadnego statusu kanonicznego w Kościele, jego szafarze nie pełnią w sposób uprawniony żadnej posługi w Kościele. (pierwsze zdanie jest skrótem dosłownie przytoczonego w dalszej części fragmentu listu papieskiego - przyp. NRL)
    "Należy odróżnić tę płaszczyznę dyscyplinarną od obszaru doktrynalnego. Fakt, że Bractwo św. Piusa x nie posiada statusu kanonicznego w Kościele, w ostatecznym rozrachunku nie jest umotywowany racjami dyscyplinarnymi, lecz doktrynalnymi. Dopóki Bractwo nie ma statusu kanonicznego w Kościele, także jego szafarze nie pełnią prawnie posług w Kościele. Tak więc trzeba dokonać rozróżnienia między płaszczyzną dyscyplinarną, dotyczącą osób jako takich, a obszarem doktrynalnym, dotyczącym posługi oraz instytucji. Precyzując to jeszcze raz: dopóki nie są wyjaśnione kwestie dotyczące doktryny, Bractwo nie ma żadnego statusu kanonicznego w Kościele, a jego szafarze — nawet jeśli została z nich zdjęta kara kościelna — nie pełnią w sposób uprawniony żadnej posługi w Kościele."
    (tłumaczenie listu za opoka.org.pl)

    Ad. 2
    Odpowiedź na drugie pytanie jest pozytywna.



    środa, 21 listopada 2012

    Tradycyjna Paczka dla Kleryka 2012

    Tak jak w poprzednim roku, Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683 organizuje akcję wysyłania paczek z książkami tradycyjnymi dla kleryków, formujących się w polskich seminariach duchownych. Publikujemy zachętę do włączenia się w to dzieło, umieszczoną na stronie organizatorów:

    Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze trochę czasu, ale zapobiegliwie trzeba już dziś myśleć o upominkach i prezentach z tej okazji. W ubiegłym roku zainicjowaliśmy akcję „Tradycyjna Paczka dla Kleryka”. Zaproponowaliśmy Państwu wsparcie wysyłki do z tradycyjnymi książkami do polskich seminariów. Na naszej liście rok temu znajdowało się blisko 50 kleryków. Wszyscy otrzymali wówczas Tradycyjne Paczki. Dodatkowo rozesłaliśmy je do ponad 20 innych kleryków, którzy zgłosili się do nas w czasie trwania akcji, a także do kilkunastu księży zainteresowanych prezentowana przez nas tematyką.

    Za naszym pośrednictwem dziękowali oni Państwu za Waszą hojność i bożonarodzeniową ofiarność. Wielu ofiarowało za naszych Darczyńców swe modlitwy, a także Msze św.

    Minął rok, niektórzy spośród „naszych” kleryków są już księżmi, a nasza lista seminarzystów, którzy otrzymują Nova et Vetera i publikują na naszej stronie, wydłużyła się – co bardzo cieszy. Oznacza to bowiem, że przybywa kapłanów, którzy w swej posłudze w sposób bezpośrednio odnoszą się do zapomnianej przez ostatnie dziesięciolecia Tradycji. Jest to zgodne z wolą Ojca św., który pragnie, by takich kapłanów przybywało – świadomie odkrywana Tradycja jest bowiem bardzo ożywcza i ma swój istotny udział w przekazywaniu Ewangelii i przesłania Kościoła we współczesnym świecie. Choć ci młodzi klerycy i księża często napotykają, ze względu na swe tradycyjne skłonności, opór i niezrozumienie we własnych środowiskach, to jednak mężnie i z pogodą ducha trwają przy odkrytej prawdzie.

    W Centrum Kultury i Tradycji dobrze o tym wiemy, bowiem pozostajemy z wieloma klerykami i księżmi w życzliwym kontakcie. Tym bardziej rozumiemy, jak bardzo potrzebne jest im wsparcie. Dlatego w tym roku chcemy znowu przeprowadzić akcję „Tradycyjna Paczka dla Kleryka”

    Ufamy, że jej owoce będą dobre dla Adresatów naszych paczek.

    W nadchodzącym czasie chcielibyśmy zaopatrzyć każdego kleryka, który otrzymuje na własne życzenie Nova et Vetera, w nasze publikacje książkowe. Na pewno będzie to owocne dla każdego z nich.

    niedziela, 18 listopada 2012

    Polacy w Zgromadzeniu Franciszkanów Niepokalanej

    Wielokrotnie pisaliśmy już na naszych łamach o Zgromadzeniu Franciszkanów Niepokalanej (2011, 2009, 2008). W 2008 roku przełożony tego zgromadzenia postanowił, że wszyscy jego kapłani powinni nauczyć się celebracji Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Dzisiaj zgromadzenie używa obu form rytu rzymskiego preferując formę nadzwyczajną. Franciszkanie Niepokolanej nie podlegają jednak Papieskiej Komisji Ecclesia Dei a swój charyzmat opierają na duchowości franciszkańskiej, w szczególności na duchowości polskiego świętego - Maksymiliana Marii Kolbego. Jak sami mówią, nadzwyczajna forma rytu rzymskiego ma być dla nich środkiem podboju świata dla Niepokalanej.

    Franciszkanie Niepokalanej podczas Mszy na Jasnej Górze (źródło: Biuro Prasowej Jasnej Góry)

    Cieszy zatem fakt, że coraz więcej Polaków decyduje się wstąpić do tego zgromadzenia. Formacja kapłańska trwa u Franciszkanów Niepokalanej w sumie 8 lat, gdzie pierwsze dwa lata to rok postulatu i nowicjatu. Kolejne lata obejmują studia filozoficzne i teologiczne we Włoszech oraz praktyki duszpasterskie.
    Postulantem w zgromadzenie jest obecnie Tomasz pochodzący z Diecezji Łomżyńskiej, a rok nowicjatu odbywają br. Wawrzyniec oraz br. Eliasz, obaj z Archidiecezji Wrocławskiej. Studiowanie filozofii w tym roku rozpoczął br. Atanazy z Archidiecezji Wrocławskiej, a studia teologiczne w tym roku ukończy br. Maciej pochodzący z Archidiecezji Przemyskiej.

    Tradycyjne nieszpory w Lublinie

    W dniach 18-24 listopada w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie odbywać się będzie coroczny Tydzień Muzyki Chrześcijańskiej Cecylianka, będący festiwalem na cześć św. Cecylii.

    W tym roku, w ramach wspomnianego wydarzenia, w dniu 22 listopada o godzinie 19., w kościele seminaryjnym, odbędzie się koncert chorału gregoriańskiego, następnie zaś odprawione zostaną uroczyste nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, po nich zaś odbędzie się wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.


    Koncert oraz śpiewy podczas obrzędów liturgicznych wykonywać będzie schola Vox Iucunda z Lubelskiego Środowiska Tradycyjnej Liturgii Rzymskiej, a oprawę liturgiczną zapewnią klerycy z lubelskiego seminarium.

    Szczegółowy program Cecylianki znajduje się na profilu wydarzenia w serwisie Facebook: facebook.com/Cecylianka oraz na stronie internetowej cecylianka.pl.

    sobota, 17 listopada 2012

    Forma zwyczajna po Summorum Pontificum

    Prezentujemy refleksję benedyktyna, ojca Marka Kirby'ego, na temat zwyczajnej formy rytu rzymskiego, którą zamieścił na swoim blogu. Autor jest przeorem tradycyjnego klasztoru Silverstream Priory w Irlandii.

    De retour (Powrót)

    Wczoraj powróciłem z Francji. Ach, piękno Francji, francuska inteligencja i dowcip, łaska wielu przyjaźni zakorzenionych w wierze, pełne czci podejście do jedzenia, napojów i dzielenia stołu! Podczas pobytu we Francji, ze względu na okoliczności mojej podróży i dla istotnych względów duszpasterskich, celebrowałem Mszę Świętą w tak zwanej formie zwyczajnej, co robię rzadko od czasu, kiedy otrzymaliśmy w darze Summorum Pontificum.

    Godność i piękno

    Muszę wprost powiedzieć, że w obu miejscach, w których składałem Najświętszą Ofiarę w rycie zwyczajnym, wszystko było idealne: godne święte naczynia, piękne ornaty z doskonałej wełny z ręcznie haftowanymi zdobieniami, nieskazitelny obrus ołtarzowy, piękne dekoracje z kwiatów itp. Śpiew również był piękny, w całości po francusku, ale wykonywany z szacunkiem, uwagą i artyzmem.

    Obrzędy wstępne

    Pomyślałem, że jednak podzielę się z moimi czytelnikami, zwłaszcza braćmi w kapłaństwie, swoim doświadczeniem z Mszy w rycie zwyczajnym, jako że od roku 2007 na co dzień celebruję w Usus Antiquior. Pierwsze, co mnie uderzyło, to niestosowność rozpoczęcia Świętej Ofiary twarzą do zgromadzonych, a nie stojąc u stóp ołtarza zwróconym ku liturgicznemu wschodowi. Początek, obrzędy wstępne, przekroczenie progu [granicy] są niesłychanie ważne właśnie dlatego, że mają wpływ na to, co następuje dalej. Nigdzie nie jest to bardziej prawdziwe niż w liturgii.

    piątek, 16 listopada 2012

    Requiem w Gdańsku - fotorelacja

    Msza, której oprawę przygotowało Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej, została odprawiona 3 listopada br. w kolegiacie p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu.  Mszę celebrował ks. Rafał Dettlaff, funkcję diakona pełnił oraz kazanie wygłosił ks. Sławomir Skoblik. Funkcję subdiakona pełnił ks. Piotr Baranowski. Na Mszę licznie przybyli wierni. W skupieniu i modlitwie pomagała śpiewem Kapela Mariacka oraz Schola Liturgiczna Lux Cordis pod dyrekcją Joanny Orzeł oraz inne monodie i polifonie.



    czwartek, 15 listopada 2012

    Katechezy na Rok Wiary w Opolu

    Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej w ramach Roku Wiary zaprasza na cykl konferencji pod hasłem Piękno Wiary – w sztuce i nie tylko… Poprowadzi ksiądz Ryszard Kościelny, proboszcz parafii Matki Boskiej Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej. Jest to kapłan od lat zaprzyjaźniony ze środowiskiem opolskich tradycjonalistów, odprawiający Msze święte także w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. 

    Katechezy z wykorzystaniem technik multimedialnych będą odbywały się raz w miesiącu, w Domu Katechetycznym przy opolskiej Katedrze. Pierwsza z nich odbędzie się w niedzielę, 18 listopada, o godzinie 17.00

    Po katechezie, o godz. 18.00, w pobliskim kościele św. Sebastiana odbędzie się ceremonia udzielenia Sakramentu Chrztu Świętego i Msza święta w rycie klasycznym.

    środa, 14 listopada 2012

    Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w Instytucie Św. Filipa Neri

    Prezentujemy kolejną fotorelację z uroczystych liturgii, które miały miejsce w berlińskim kościele św. Afry, w którym posługują kapłani z Instytutu Św. Filipa Neri.

    Uroczystość Wszystkich Świętych:




    Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych - Dzień Zaduszny:




    Więcej zdjęć można znaleźć na polskojęzycznym blogu Instytutu. Tam też znaleźć można nagrania śpiewów mszalnych wykonywanych podczas Mszy, w tym części stałe polifonicznie z Missa O quam gloriosum Tómasa Luisa de Victoria wykonywanej 1 XI i gregoriańskie z Missa Requiem, śpiewanej 2 XI.