niedziela, 1 grudnia 2013

UnaCum.pl - STARTUJEMY

Od nowego roku liturgicznego uruchamiany serwis internetowy UnaCum.pl. Jest to portal siostrzany dla strony Nowy Ruch Liturgiczny. Przez ponad 5 lat swojego istnienia portal Nowy Ruch Liturgiczny stał się głównym źródłem informacji o polskich inicjatywach związanych z propagowaniem tradycyjnej Mszy zgodnie z papieskimi wytycznymi zawartymi w motu proprio Summorum Pontificum. Jednocześnie stał się miejscem gdzie można było znaleźć szereg wartościowych tekstów na temat skarbów liturgii. Od dzisiaj oddzielamy te dwie misje. Na stronie Nowego Ruchu Liturgicznego nadal będzie można czytać teksty dotyczące liturgiki, podczas gdy funkcję "agencji informacyjnej" przejmuje portal UnaCum.pl.


Wynikiem współpracy przy redagowaniu Nowego Ruchu Liturgicznego była reaktywacja Stowarzyszenia Una Voce Polonia. To właśnie to Stowarzyszenie jest właścicielem i moderatorem UnaCum.pl. Wierzymy, że łącząc odpowiedzialność za Centrum Informacyjne z konkretną instytucją świeckich katolików będziemy bardziej wiarygodni oraz łatwiej będzie nam się przebić z naszymi informacjami do innych mediów, a także do szerszego kręgu odbiorców. 
UnaCum.pl zostało zbudowane jako Centrum Informacyjne dla całego Ruchu Summorum Pontificum, tj. wszystkich środowisk, którym zależy na upowszechnianiu tradycyjnej Mszy w Kościele w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że przywracanie starej Mszy nie zaczęło się dopiero od roku 2007. Tym nie mniej, uznajemy dokument Summorum Pontificum za tak szczególnie przełomowy, że śmiemy nazywać Ruchem Summorum Pontificum wszystkie zjawiska w Kościele w Polsce, które wiążą się z tradycyjną liturgią. 
Zachęcam wszystkich księży, liderów grup oraz osoby mające doświadczenie w zakresie tłumaczeń, informatyki, grafiki i dziennikarstwa do włączania się we wspólne redagowanie UnaCum.pl lub współpracę z nami poprzez przesyłanie najnowszych informacji. Wbrew pozorom, dynamika rozwoju Ruchu Summorum Pontificum w Polsce jest bardzo duża. Pokażmy na UnaCum.pl całemu Kościołowi jak wiele dobrych rzeczy dzieje się w naszych środowiskach.
Współtworząc UnaCum.pl promujemy tradycje naszej wiary. Tradycje, które przez kilkanaście wieków pozwalały Kościołowi Katolickiemu skutecznie ewangelizować wśród wszystkich kultur świata. Jesteśmy pewni, że te tradycje pozostają skuteczne także we współczesnym świecie. 

Z życzeniami dobrego przeżycia Adwentu.
Marcin Gola
Prezes Stowarzyszenia Una Voce Polonia