środa, 12 sierpnia 2009

Na pątniczym szlaku

Tegoroczna warszawska XV pielgrzymka Tradycji Łacińskiej trwa. Grupa biało-czarno-czerwona dziarsko przemierza pątniczy szlak i jest już w połowie drogi. Radością napawa fakt, że każdy włącza się jak może. Ci, którzy nie mogli pozostać dłużej, starali się uczestniczyć choć przez kilka dni lub po prostu odprowadzić pielgrzymkę ulicami Warszawy. Do poniedziałku pogoda była wyśmienita, wolna od gradu, wichrów, trąb powietrznych i burz, jedynie czasem około południa słońce mogło nieco dawać się we znaki, teraz może trochę popada – no cóż, niedogodności i wyrzeczenia wpisane są niejako w samą naturę pielgrzymowania.


Co ciekawe, podczas gdy ogólna liczba uczestników warszawskiej 17-tki maleje, grupa biało-czarno-czerwona rośnie w siłę — jest to jedyna grupa, której frekwencja zwiększyła się na tle pozostałych (o jedną trzecią r/r). W tym roku grupie przewodzi ks. Grzegorz Śniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza w asyście kilku kleryków z tegoż instytutu — m. in. subdiakona Sergiusza Orzeszko z Rzymu, który niebawem otrzyma święcenia diakonatu — oraz seminarzystów z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Grupa może się więc poszczycić solidną służbą liturgiczną.Ale nie koniec na tym. Grupa wyróżnia się też strojem i wzbudza ogólne zainteresowanie swoimi sztandarami, liturgią, tradycyjnymi modlitwami (choćby śpiewanymi brewiarzem i litanią do Wszystkich Świętych), wezwaniami i pieśniami, sakramentami sprawowanymi wedle starego rytuału. Pielgrzymi pochodzą z różnych miast Polski, m. in. z Lublina, Katowic, Płocka, Poznania, Warszawy, Józefowa k. Warszawy i Wrocławia, pojawiła się też uczestniczka z Holandii, w sumie ok. 100 osób. Są to głównie ludzie młodzi, ale nie zabrakło też starszych i najmłodszych uczestników.Ponieważ pielgrzymka to także i przede wszystkim czas pokuty i nawrócenia, warto skorzystać z sakramentu pokuty i należycie się doń przygotować dzięki długiej trasie, która sprzyja kontemplacji i rachunkowi sumienia, by móc zrzucić z siebie ciężar grzechu, uzyskać rozgrzeszenie i przypisane odpusty.
Rzecz jasna, Msza św. w klasycznym rycie rzymskim odprawiana jest codziennie. W miniony weekend w gościnnym kościele w Michałowicach zostały odśpiewane uroczyste nieszpory zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Pątnicy odprawili także długą drogę krzyżową w słońcu i piachu przechodząc przez sosnowy las.
W Nowym Mieście pielgrzymi mieli sposobność nawiedzenia relikwii bł. Honorata Koźmińskiego OFMCap w miejscowym sanktuarium. Otrzymali też gorący posiłek. Warto dodać, że cechą charakterystyczną grupy jest wspólny stół, czyli samodzielne przygotowywanie pozostałych posiłków (śniadań i kolacji).Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do udziału w „szturmie” jasnogórskiego sanktuarium. Uprasza się jednodniowych przyjezdnych pielgrzymów o zachowanie godnego, odświętnego stroju oraz uszanowanie wysiłku pątników i niezajmowanie miejsc siedzących w kaplicy. Umęczonym niemal 300-kilometrową trasą pielgrzymom przysługuje pierwszeństwo ex privilegio!

Msza św. po wejściu na Jasną Górę w dn. 14 sierpnia zostanie odprawiona ok. godz. 19:30 – w bazylice jasnogórskiej (w kaplicy św. Pawła Pustelnika).

Uroczysta Msza św. zamykająca pielgrzymkę z uroczystości Wniebowzięcia NMP zostanie odprawiona dn. 15 sierpnia o godz. 8:00 w kaplicy sakramentu spowiedzi (tak jak w zeszłym roku).

Istnieje możliwość dołączenia do grupy na każdym etapie i noclegu „pod jednym dachem”, również w nocy z 14 na 15 sierpnia w Częstochowie. Wystarczy zadzwonić na grupową infolinię (0) 603 292 173.
Więcej informacji organizacyjnych można znaleźć tutaj: http://bialo-czarno-czerwona.pl/