wtorek, 31 sierpnia 2010

Przegląd wydarzeń w sierpniu

W dniu 1 sierpnia (niedziela) w Koszalinie Mszę św. odprawił ks. dr hab. prof. Janusz Bujak, wykładowca teologii dogmatycznej na WSD w Koszalinie.

W niedzielę 8 sierpnia w Brwinowie Mszę św. odprawił ks. dr Piotr Paćkowski, kapłan diecezji siedleckiej, wykładowca w zakresie chorału gregoriańskiego na Wydziale Muzykologii Kościelnej KUL.

W dniu 8 sierpnia (niedziela) w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Pniewach (Archidiecezja Poznańska) została odprawiona Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

W dniach 6-14 sierpnia odbyła się po raz XVI Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej Warszawa-Jasna Góra. Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego zostały odprawione na Jasnej Górze w sobotę 14 sierpnia oraz w niedzielę 15 sierpnia.

W sobotę 14 sierpnia, w kościele Św. Jana Chrzciciela w Płocku, Mszę świętą prymicyjną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawił ks. Łukasz Zdunkiewicz - absolwent płockiego Seminarium Duchownego, wyświęcony na kapłana 12 czerwca br. przez biskupa Piotra Liberę.

W dniu 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP w Owińskach miała miejsce uroczysta Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim celebrowana przez proboszcza miejsca ks. kanonika Kazimierza Tomalika. Okazją do podziękowań była pierwsza rocznica regularnej, coniedzielnej celebracji Mszy w tym rycie.

We wtorek 17 sierpnia w kościele farnym w Białymstoku Mszę św. odprawił ks. Grzegorz Śniadoch IBP.

W dniu 22 sierpnia (niedziela) w kościele Świętej Trójcy w Supraślu Mszę św. odprawił ks. Grzegorz Śniadoch IBP.

23 sierpnia (poniedziałek) w Zendku Mszę św. odprawił ks. Wojciech Grygiel FSSP w ramach XIX pielgrzymki diecezji sosnowieckiej na Jasna Górę pod hasłem 'wierni powołaniu'.

W dniu 25 sierpnia (środa) o godzinie 23.00 w Jarosławiu, w opactwie ss. benedyktynek (kościół pw. św. Mikołaja) - w ramach Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" - odbyła się uroczysta gregoriańska Wigilia Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Modlitwie sprawowanej wg Breviarium S.O.P. Fr. Michaelis Browne (1962, St. Sabina, Rzym) i Codex beati Humberti de Romanis (1253, St. Sabina, Rzym) przewodniczył opat tyniecki o. Bernard Sawicki OSB. Zaraz po zakończeniu Wigilii odprawiona została śpiewana Msza święta, którą wg Mszału bł. Jana XXIII wydanego w 1962 r., sprawował o. Wojciech Gołaski OP.

W dniach 22-28 sierpnia w Rzędkowicach położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbył się TRADICAMP - letni obóz integracyjny dla wiernych przywiązanych do Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego organizowany przez fundację Constitues Eos pod patronatem Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra.