czwartek, 2 kwietnia 2009

Wiadomości z Utrechtu

Kolejne dobre wiadomości dotarły do nas z zagranicy. Tak jak informowaliśmy naszych czytelników w artykułach z 26 października 2008 r. oraz 26 stycznia br., "świeży wiatr" odnowy liturgicznej coraz bardziej odczuwalny jest także w Niderlandach.

Począwszy od Niedzieli Przewodniej zmienia się porządek celebracji w Kościele Rektorskim św. Willibrorda w Utrechcie. W każdą niedzielę odprawiane będą dwie Msze święte w języku łacińskim: jedna rano, druga w godzinach popołudniowych. Msza święta o godzinie 10:30 odprawiana będzie w zwyczajnej formie rytu rzymskiego, natomiast Msza o godzinie 17:30 w formie nadzwyczajnej.
W dalszym ciągu (jak ma to miejsce od 23 lutego br.) Msza święta w języku łacińskim, w zwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawiana będzie codziennie, od poniedziałku do soboty, o godzinie 10:30. W tym miejscu warto zauważyć, że w Holandii dla większości wiernych dostęp do codziennej Mszy świętej (także w nowej formie) jest poważnie utrudniony. Kościołów, w których sprawuje się codziennie Najświętszą Ofiarę jest w tym kraju niewiele.

Msza trydencka wprowadzona została do porządku celebracji w kościele św. Willibrorda początkowo ad experimentum. Od III Niedzieli Adwentu bieżącego roku liturgicznego, Msza Wszechczasów odprawiana była raz w miesiącu, w każdą trzecią niedzielę miesiąca (zamiast Mszy Novus Ordo) o godzinie 10:30. Zmiana, która nastąpi począwszy od Białej Niedzieli, łączy się z dającym się zauważyć wzrostem liczby wiernych przybywających na tę liturgię nie tylko z Utrechtu, ale i całej prowincji.

Wiadomości z życia kościoła św. Willibrorda, (a wśród nich porządek celebracji w Wielkim Tygodniu) prezentowane są na stronie www.sintwillibrordkerk.nl.