czwartek, 1 stycznia 2009

Coraz więcej kościołów z Mszą trydencką w Polsce!

Ostatni kwartał był wyjątkowo udany, jeśli chodzi o wzrost liczby miejsc w Polsce, gdzie regularnie odprawiana jest Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Regularnie Mszę zaczęto odprawiać w Bydgoszczy, chociaż póki co celebrans dojeżdża z Gdańska, a także w Płocku, gdzie Mszę trydencką zaczął celebrować ceremoniarz biskupi i prefekt wychowawczy seminarium. W Archidiecezji Warszawskiej parafia w Brwinowie będzie trzecim miejscem, gdzie sprawowana jest Msza trydencka. Sanok natomiast jest pierwszym miastem w Archidiecezji Przemyskiej z comiesięczną celebracją. W statystykach miesięcznych celebracji znalazł się także Koszalin, gdzie Msze odbywają się już od czerwca, czego nie zauważyliśmy we wrześniowym podsumowaniu.
Ks. Grzegorz Śniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza kontynuuje swoje studia teologiczne we Wrocławiu, toteż Msza od listopada jest już tam celebrowana codziennie. Podobnie ma to miejsce w Bytomiu.
Poniżej przedstawiamy trendy podsumowujące wzrost liczby miejsc z Mszą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w Polsce. Publikujemy tylko te miejsca, co do których uzyskaliśmy potwierdzenie, że Msza trydencka jest tam sprawowana oficjalnie, regularnie i z zamiarem odprawiania ściśle według Mszału Rzymskiego bł. Jana XXIII z 1962 roku. Kolejne podsumowanie przedstawimy na Wielkanoc 2009. Już dzisiaj wiemy, że znajdą się tam nowe miejsca, gdzie obecnie finalizowana jest organizacja regularnych celebracji. Aby zobaczyć powiększenie, kliknij obrazek.