sobota, 31 stycznia 2009

Przegląd wydarzeń w styczniu

4 stycznia (niedziela) ks. Leszek Królikowski IBP odprawił Mszę św. w rycie klasycznym w kościele pw św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie. Kazanie wygłosił ks. Piotr Baranowski wikary tamtejszej parafii.

18 stycznia - w trzecią niedzielę miesiąca, o godz. 17.00 rozpoczęto w Łowiczu regularną celebrację Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Liturgię Najświętszej Ofiary wg Mszału Rzymskiego z 1962 r. sprawował w kościele ss. Bernardynek o. Petroniusz Powęzka OFM, rektor kościoła. We Mszy uczestniczyło ponad 80 osób.

W Bytomiu ważą się losy Mszy św. codziennej. Obecnie odprawiana jest w każdą niedzielę i święta o godz. 9:15, a także w każdy poniedziałek o godz. 19 w kościele Św. Ducha i w niektóre inne dni według ogłoszenia.

W Krakowie zbierane są zapisy wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do sakramentu bierzmowania w klasycznym rycie rzymskim. Szczegóły można uzyskać poprzez stronę http://www.fssp.pl

Zapowiedzi:

W rocznicę regularnego odprawiania Mszy świętej w rycie trydenckim (nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego) w Łodzi, w kościele pod wezwaniem św. Józefa (ul. Ogrodowa 22) w niedzielę 1 lutego, o godz. 15, sprawowana będzie uroczysta liturgia Mszy świętej. Celebrować ją będzie pierwszy duszpasterz łódzkiego środowiska wiernych łacińskiej liturgii - O. Krzysztof Stępowski CSsr, rektor warszawskiego kościoła św. Benona. Podczas liturgii śpiewać będzie łódzki zespół wokalny „All Antico” a na ołtarzu spoczywać będą przywiezione z Warszawy relikwie św. papieża Piusa X oraz kanonizowanego przez niego sto lat temu - św. Klemensa M. Hofbauera jak również relikwie św. Antoniego z Padwy i św. Andrzeja Boboli.

Najbliższa Msza święta w starszej formie rytu rzymskiego zostanie odprawiona w Brwinowie w niedzielę 8 lutego o godzinie 15:30.

22 lutego br. ks. Grzegorz Śniadoch IDP odprawi w Gdańsku uroczystą Mszę św. prymicyjną. Wydarzenie będzie miało miejsce o godzinie 14.00 w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Żabi Kruk 3. Funkcję diakona pełnił będzie ks. Sławomir Skoblik, zaś subdiakona - ks. Piotr Baranowski. Obaj lewici posługują w Parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie. Kazanie wygłosi ks. Krzysztof Drews, wykładowca Teologii Pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Gdańsku. Oprawę muzyczną zapewni schola kierowana przez Pana Marka Stachyrę.