poniedziałek, 13 października 2008

Reforma Benedykta XVI

We włoskich księgarniach od jutra dostępna będzie w sprzedaży nowa książka, której autorem jest ks. prof. Nicola Bux, pt. "Reforma Benedykta XVI. Liturgia między innowacją a tradycją". Przedmowę do niej napisał Vittorio Messori.

Z opisu zawartości książki na stronie włoskiego wydawnictwa Piemme:

Gdy w lipcu 2007 r. Motu proprio Benedykta XVI przywróciło celebrację Mszy po łacinie, z wielu stron rozległy się doniosłe głosy sprzeciwu. Zapanował powszechny lęk - który trwa nadal - że Papież Ratzinger zdjął wreszcie swoją maskę, że odkrył swoje oblicze reakcyjnego obrońcy tradycji, że oskarżany jest bardziej niż w czasach, gdy był prefektem Kongregacji Nauki Wiary, czyli byłego Świętego Oficjum.
Na te sprzeciwy Benedykt XVI odpowiedział, wskazując, że ożywienie obrządku łacińskiego nie jest "krokiem wstecz", powrotem do czasów poprzedzających Sobór Watykański II, ale wybiegającym w przyszłość, odwołaniem się do tradycji we wszystkim tym, co jako najpiękniejsze i najcenniejsze można zaoferować współcześnie Kościołowi.
To co chce uczynić Papież Ratzinger w swoich cierpliwych staraniach o reformę i odnowienie życia chrześcijańskiego wiernych - to gesty, słowa, życie codzienne - to przywrócenie liturgii jako mądrej równowagi pomiędzy tradycją i innowacją. W ten sposób wynurza się obraz Kościoła będącego zawsze w ruchu, zdolnego do refleksji nad sobą i otwartego na bogactwa, których pełen jest jego tysiącletni skarbiec.

Ks. Nicola Bux - kapłan archidiecezji Bari, studiował i wykładał w Jerozolimie oraz w Rzymie. Profesor liturgii wschodniej i teologii sakramentów na Wydziale Teologicznym Pugliese, był ekspertem na Synodzie Biskupów dotyczącym Eucharystii. Jest konsultorem w Kongregacji Nauki Wiary, w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, oraz w Urzędzie Celebracji Papieskich, a także doradcą przy międzynarodowym czasopiśmie teologicznym "Communio".