piątek, 8 maja 2009

Komunia na rękę zakazana w Bolonii

Portal Pod Mitrą czyli Kościelne Safari powołuje się na strony The Latin Mass i New Liturgical Movement, na których można przeczytać informację o tym, że arcybiskup Bolonii Carlo kardynał Caffarra postanowił ograniczyć udzielanie Komunii św. na ręce wiernych.

Na blogu Cantuale Antonianum poinformowano, że kardynał arcybiskup w odpowiedzi na powtarzające się doniesienia o traktowaniu konsekrowanych hostii jak "suwenirów", o handlu nimi i używaniu w satanistycznych rytuałach, zabronił tej formy komunikowania w najważniejszych kościołach diecezji. Są to: Katedra pw. św. Piotra Apostoła, Bazylika San Petronio i Sanktuarium Matki Bożej z San Luca - tam Komunia udzielana będzie wyłącznie do ust.

Kardynał Caffara nakazał proboszczom i rządcom innych kościołów na terenie diecezji dołożenie wszelkich starań, by zapobiec podobnym aktom profanacji i udzielać Komunii św. w taki sposób, by wierni spożywali komunikanty na oczach szafarza, co wyeliminuje możliwość schowania ich do kieszeni, czy - po powrocie do ławki - do torebki.

Przepisy o udzielaniu Komunii na rękę zostały wprowadzone na mocy postanowień Konferencji Episkopatu Włoch i z aprobatą Stolicy Świętej w Adwencie 1989 roku, co także przypomniano w rozporządzeniu kardynała Caffarry.

_________
foto: kardynał Caffarra przyjmuje biret od Benedykta XVI (luty 2006)