piątek, 15 maja 2009

Opactwo Le Barroux

Na NRL było już opisane tradycyjne opactwa benedyktynów w Fontgombault, oraz w Flavigny Sur Ozerain teraz przedstawiamy benedyktyński klasztor św. Marii Magdaleny w Le Barroux. Założycielem wspólnoty mnichów w Le Barroux był Dom Gérard Calvet, który w 1970 r. zamieszkał w Bedoin, w ruinach klasztoru przylegającego do opuszczonej romańskiej kaplicy św. Marii Magdaleny. Charyzmatem zgromadzania było i pozostaje nadal celebrowanie liturgii wyłącznie według tradycyjnych ksiąg liturgicznych oraz życie zgodnie z tradycyjnymi regułami zakonnymi. W 1978 r. Dom Gérard Calvet w sąsiednim Le Barroux rozpoczął budowę nowego klasztoru, którego architekturę sam obmyślił, inspirując się stylem romańskim. Klasztor w Le Barroux został w 1989 r. opactwem podlegającym bezpośrednio Ojcu Świętemu, zaś sam Dom Gérard pierwszym opatem klasztoru św. Magdaleny. Tę godność otrzymał od Jana Pawła II. Dziś Le Barroux jest jednym z najbardziej obleganych miejsc odnowy religijnej Francji – swoje rekolekcje przed ostatnim konklawe odprawiał tu kard. Joseph Ratzinger – ośrodkiem naukowym i wydawniczym.

Benedykt XVI w czasie tegorocznej podróży do Francji, na swoje specjalne życzenie, sprawował Mszę św. w Paryżu w szatach należących do zmarłego w tym roku pierwszego opata klasztoru w Le Barroux – Dom Gérarda Calveta.


Dom Gerard Calvet

Przy sprawowaniu Najświętszej Ofiary zawsze
dom Calvetowi towarzyszyło niezwykłe skupienie

Opactwo św. Magdaleny w Le BarrouxMożemy tylko pozazdrościć Francuzom takich tradycyjnych monastycznych ośrodków w których odradza się Nowy Ruch Liturgiczny we Francji. Są one jak kwiaty na stepie... może kiedyś i w Polsce...