poniedziałek, 25 maja 2009

Nowi subdiakoni w IDP

W ostatnią sobotę odbyły się święcenia subdiakonatu kleryków Instytutu Dobrego Pasterza którzy studiują w Rzymie. Uroczysta liturgia odbyła się w samym środku Rzymu w kościele Santa Lucia in Selci (miedzy Santa Maria Maggiore a sw. Piotrem w Okowach).
W pierwszym rzędzie dziękujemy J.E. Abp Ennio Appignanesi, za jego prawdziwe ojcowskie słowa a zwłaszcza za atmosferę którą wprowadził swoją osobą oraz za ogromny szacunek dla liturgii gregoriańskiej. Dziękujemy chórowi z parafii personalnej Santissima Trinità dei Pellegrini prowadzonej przez Bractwo Kapłańskie Św. Piotra oraz księżom studiującym razem z naszymi klerykami na uniwersytecie Santa Croce, za pomoc w przygotowaniu liturgii.


Nasi nowi subdiakoni to dwóch Francuzów Jean-François Billot i Renaud de Cazenove oraz Polak Sergiusz Orzeszko z Warszawy. Subdiakoni obok liturgicznych funkcji sobie właściwych podczas których ubierają tunicelle i manipularz, są zobowiązani do przestrzegania celibatu oraz odmawiania Liturgii Godzin (wg Brewiarza z 1962), która od tej pory jest już dla nich oficjalną modlitwą Kościoła.
Naszemu nowemu subdiakonowi Sergiuszowi życzymy błogosławieństwa Bożego i wytrwałości w powołaniu, a nade wszystko rychłego powrotu do Polski. Ks. Sergiusz Orzeszko obecnie robi kanoniczny licencjat z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.