czwartek, 28 maja 2009

Tradycyjna Msza św. na Kalwarii w Ziemi Świętej

Poniższy artykuł pochodzi z majowego wydania pisma Mass of Ages (Mszy Wszechczasów), kwartalnika brytyjskiego stowarzyszenia Latin Mass Society.

W lutym br. O. Thomas Regan OSB przewodniczył walijskiej pielgrzymce do Ziemi Świętej i udało mu się odprawić tradycyjną Mszę św. w Bazylice Grobu Świętego.


Wybija godzina 4.30 rano. Pianie z minaretu w pobliżu złotej kopuły na Górze Świątyni w Jerozolimie niesie się po Starym Mieście. Oznajmia muzułmanom, że nadszedł czas na modlitwę. Tymczasem grupa ponad 50 katolickich pielgrzymów z walijskiego miasta Abergavenny raduje się z pobudki i udaje się skoro świt mijając puste ulice i Bramę Damasceńską — tylko że zamiast w kierunku meczetu — w stronę Bazyliki Grobu Świętego, gdzie ojciec Thomas Regan OSB szykuje się do odprawienia porannej Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego o godz. 5.30 rano przy katolickim Ołtarzu Przybicia do krzyża, zaledwie ok. 35m od greckiego prawosławnego Ołtarza Ukrzyżowania.

Przezorny kapłan nie będąc pewnym, czy franciszkańska zakrystia jest wyposażona w paramenty niezbędne do odprawiania starego obrządku, zabrał ze sobą komplet tablic ołtarzowych, Mszał z 1962 r. w giętkiej oprawie (którym musiał się posługiwać ostrożnie z uwagi na wersję, w której „czerwone fragmenty” są „na czarno” tak jak reszta tekstu) i kartki dla wiernych z tłumaczeniem czytań i propriów.

Przedstawiciel stowarzyszenia Latin Mass Society z Cardiff, Kingsley Lewis, przygotowuje ołtarz i służy kapłanowi do Mszy, a ojciec Thomas przywdziewa szaty i w eskorcie miejscowego muzułmanina mija grupę mnichów i kapłanów różnych obrządków, odprawiających swe poranne modlitwy i liturgie przy ołtarzach i alkowach dla nich przeznaczonych. Zanim rozpoczęła się Msza św. inni pielgrzymi także przyłączają się do walijskiej grupy, wdzięczni za Mszę, w tym pewna siostra zakonna (Francuzka, ubrana po cywilnemu), która donośnym głosem nalega na możliwość uczestnictwa.

Cóż to za zaszczyt dla kapłana i pielgrzymów: możliwość złożenia Najświętszej Ofiary w samym miejscu Ofiary Doskonałej wszechczasów złożonej na krzyżu! Msza została ofiarowana w intencjach wszystkich członków LMS, przywiązanych do starego obrządku: niech im w tym Bóg błogosławi! Mszał i tablice ołtarzowe pozostawiono w zakrystii, na wypadek gdyby inny kapłan poprosił o możliwość odprawienia Usus Antiquior w tym miejscu. Zatem, drodzy bracia, niech świat się dowie: zakrystia przy Grobie Świętym jest już wyposażona!

Kto, co, kiedy i gdzie może robić u Grobu Bożego zależy od restrykcyjnej niezmiennej umowy, narzuconej przez otomańskich Turków w połowie XIX w. Umowa przewiduje dostęp do Grobu Bożego i katolickich ołtarzy na Kalwarii (Przybicia do krzyża i Matki Bożej Bolesnej) dla katolików w godz. 4.30-7.00 rano. Wolno odprawić tylko jedną Mszę śpiewaną — Mszę konwentualną dla miejscowych Franciszkanów. Większa część bazyliki znajduje się pod kuratelą Greckiego Kościoła Prawosławnego, który w ostatnich latach wydał mnóstwo pieniędzy na nowe mozaiki i remonty.

Niestety mozaiki na katolickim Ołtarzu Przybicia do krzyża są bardzo miernej jakości i katolicki wystrój transeptu składa się z groteskowych postaci z brązu z lat 60-tych XX w. — bez twarzy i rąk!

Ale nie gaśmy ducha, i tak sam pobyt w Ziemi Świętej to prawdziwe błogosławieństwo.